منتشر شده در :  ۲۲ مهر ۱۳۹۶
ساعت:  ۱۳:۵۵:۴۹


برای نجات محیط زیست فردا دیر است

مشارکت دانش آموزان در کاشت نهال، پاکسازی طبیعت، مراقبت از فضای سبز، نظارت بر شیوه آب و برق در مدرسه، که برای این منظور می توان نمایندگانی از دانش آموزان را برای هر دوره تعیین کرد.

به گزارش سرویس محیط زیست «لاهیجان»، معصومه صیدفروش لاهیجی، کارشناس ارشد جنگل شناسی و اکولوژی جنگل، شاغل در مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نوشت: “برای حفظ محیط زیست امروز باید کاری کرد، فردا خیلی دیر است”.
پائیز، فصل رویش جوانه های امید، فصل خواندن و نوشتن است، فصل آشنایی با خدا، فصل خوشه چینی ستاره ها، فصل همکلاسی های دیروز و هم ‌نیمکتی های امروز از راه رسید.
سخنی با تو دارم، پدرم، مادرم، باید به فرزندان خود بیاموزیم که بوم و اقلیم و محیط زیست خود را حفظ کنیم.
ای معلم آن گاه که بر گوهر وجود آیه ی مهر می نشانی… نور در گلدان اندیشه ام می نگاری… جوهر وجود را با آیات الهی به شفافیت شبنم، دل می نمایی…. امیدوارم که مرا با مواهب و نعمت های خداوندی و حفاظت از محیط زیستم بیشتر آشنا نمایی تا بتوانم به جای تخریب این مواهب الهی، به فکر حفاظت آن باشم.
باید از دوره ابتدایی شروع کنیم، زیرا بیشترین تاثیر در این دوره هست.
با موضوعاتی مانند احترام به طبیعت، استفاده صحیح از منابع طبیعی را در نظام آموزشی می توان با شیوه های گوناگون آموزش داد، بع بارتی کتاب های درسی نقش مهمی در این گونه آموزش ها دارند.
پیشگیری از تخریب محیط زیست، ارائه الگوهای صحیح مصرف، تنها وظیفه سازمان های محیط زیست نیست، منابع طبیعی سرمایه ای است که تمام اقشار جامعه از آن بهره می گیرند، بنابراین حفاظت از آن هم مسئوولیتی است که بر دوش همه افراد جامعه می باشد.
در بعضی از کشورها مردم به زباله های رها شده در طبیعت، فاضلاب های صنعتی، قطع بی رویه درختان، نحوه استفاده از کودها و سموم شیمیایی، سلامت رودها آب های جاری و.. حساس هستند و هرز گاهی شاهد فعالیت حامیان محیط زیست در این کشورها هستیم که به روش های خلاقانه توجه خود را به حفظ محیط زیست نشان می دهند، در واقع مردم این کشورها می دانند که دولت به تنهایی و بدون کمک مردم نمی تواند این کار را انجام دهد، بنابراین خود شهروندان باید به حفظ محیط زیست بپردازند. طبیعی است که چنین حساسیتی یک شبه و به زور و اجبار بوجود نیامده، بلکه حاصل سال ها آموزش در سطح عموم به ویژه به کودکان و نوجوانان بوده است.
خوشبختانه در سالهای اخیر فعالان محیط زیست به صورت خودجوش به پاکیزگی محیط ریست در اقصی نقاط کشور عزیزمان می پردازند که امیدوارم برتعداد این فعالان افزوده شود و این امر تداوم پیدا کند.

علاوه بر کتاب های درسی، با روش های مختلف می توان مسایل محیط زیست در مدارس آموزش داد از جمله این آموزش ها را می توان به
مشارکت دانش آموزان در کاشت نهال، پاکسازی طبیعت، مراقبت از فضای سبز، نظارت بر شیوه آب و برق در مدرسه، که برای این منظور می توان نمایندگانی از دانش آموزان را برای هر دوره تعیین کرد.

مورد دوم آموزش راه های تفکیک زباله، جمع آوری زباله های خشک به منظور بازیافت با قرار دادن سطل هایی با اتیکت ( فقط برای کاغذ) در مدارس است.
اختصاص دادن تعدادی از برنامه های صبحگاهی به موضوعات متنوع، جلوگیری از آلودگی محیط زیست، بازیافت، صرفه جویی در مصرف انرژی، بحران آب و… ( دانش آموزان دوره ابتدایی در اجرای برنامه های صبحگاهی به نوبت مشارکت کنند).


نصب تابلوهای روان با پیام های زیست محیطی در مدارس و مراکز اداری (برای جلوگیری از مصرف کاغذ و افزایش زباله خشک می توان به جای پوسترهای کاغذی با همین تابلوهای روان در طول هفته پیام های متعدد زیست محیطی را نمایش داد.

گردش علمی با هدف دوستی با طبیعت، در این گردش ها بچه ها همراه آموزگار به طور گروهی در پاکسازی طبیعت، شرکت می کنند و از نزدیک با گونه های گیاهی و جانوری و منابع آب و خاک آشنا می شوند، دانش آموزان دوره ابتدایی از این برنامه ها استقبال می کنند.


تعیین نمایندگانی از دانش آموزان به عنوان (همیار طبیعت) که بر اموری مثل تفکیک زباله، مراقبت از گیاهان و درختان و…. همکاری کنند. همانطوریکه همیار پلیس هنگام تعصلیلی مدارس به عبور دانش آموزان از خیابان کمک می کنند.

 

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان