منتشر شده در :  ۱۰ آبان ۱۳۹۶
ساعت:  ۱۹:۱۶:۰۳


معاونت اجتماعی پلیس گیلان؛

کودک آزاری در گیلان به وضعیت بحران نرسیده است

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان گفت: شناسایی خانواده‌هایی که آسیب پذیر هستند در پیشگیری از وقوع جرائم موثر است.

به گزارش «لاهیجان»، سرهنگ محمدرضا جعفری خیرخواه در میزگرد خبری پیرامون آسیب شناسی کودک آزاری، با بیان اینکه کودک آزاری ابعاد مختلف داشته و محدود به آسیب‌های جسمی نمی شود، اظهار داشت: فضای مجازی غیررسمی باعث شده است اخبار کودک آزاری سریع‌تر منتشر شده و فضای روانی جامعه متلاطم شود.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه کودک آزاری در استان گیلان به وضعیت بحرانی نرسیده است، تصریح کرد: بحث کودک آزاری باید از نگاه جامعه، اساتید، قانون و پلیس دیده شده و معنای کودک آزاری از ابعاد مختلف بررسی شود.

وی با تاکید بر اینکه به اینکه رسانه‌ها نباید تنها به فکر درج خبر و بالا بردن فروش و بازدید سایت خود باشند؛ بیان داشت: رسانه‌ها باید نگاه خود را معطوف به کمک کردن به پیشرفت استان گیلان کرده و تمام وقت تلاش کنند تا با استفاده از اساتید فن مشکلات را تحلیل کنند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با بیان اینکه رسالت رسانه سنگین است و موضوعات زیادی وجود دارد که باید آسیب شناسی شوند، اظهار داشت: نقش رسانه‌ها اطلاع رسانی است اما نباید با پخش برخی از اخبار، فضای جامعه را متشنج کرد.

سرهنگ خیرخواه با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌ها در کشور به بهانه تربیت، کودکان را ضرب و شتم می‌کنند و این یکی از مصداق‌های کودک آزاری است؛ اعلام کرد: روان‌شناسان و جامعه‌شناسان باید با طرح موضوع در این زمینه اندیشه ورزی کنند.

وی با تاکید بر اینکه کودک آزاری نباید تنها جسمی و جنسی قلمداد شود؛ خاطرنشان کرد: متاسفانه والدین نوع ارتباط با فرزند را نمی‌دانند و فرهنگ جامعه به‌سمت و سوی برخورد مناسب و علمی با کودکان به اندازه کافی سوق داده نشده است.

این مقام انتظامی جو جامعه را جوی سنتی خواند و بیان داشت: از نگاه جامعه سنتی بسیاری از برخوردها توسط خانواده‌ها کودک آزاری محسوب نمی‌شود و ظرفیت نهادهای دولتی به‌گونه‌ای است که نمی‌توانند در حوزه خانواده ورود کنند و ابزارآلات کافی برای فرهنگ سازی در این زمینه وجود ندارد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان افزود: کودکان نمی‌توانند مسائلی مانند تعرض صورت گرفته به خود را به دیگران بگویند و نمی‌توانند شکایت خود را به مراجع قضایی منتقل کنند و متاسفانه خانواده‌ها گاهی برای آبروداری در این زمینه سکوت می‌کنند.

وی با اعلام اینکه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌تواند در ۳ سطح بررسی شود؛ گفت: سطح اول پیشگیری، ارتقاء آگاهی جامعه است و رسانه‌ها و آموزش و پرورش استان گیلان در این بین نقش زیادی دارند و پلیس در استان گیلان آماده پاسخگویی به تمام سئوالات رسانه‌ها در جهت پیشگیری از ایجاد آسیب‌های اجتماعی است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با اشاره به اینکه شناسایی خانواده‌هایی که آسیب پذیر هستند در پیشگیری از وقوع جرائم موثر است؛ اظهار داشت: پلیس با دریافت مجوزهای لازم از حوزه قضایی می‌تواند در کار خانواده‌ها مداخله کرده و از وقوع جرائم پیشگیری کند.

 

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان