منتشر شده در :  ۶ آذر ۱۳۹۶
ساعت:  ۱۳:۴۴:۰۵


وقتی ندانسته جنگل را آتش می زنیم!

بدلیل کمبود سطح جنگل در ایران و اینکه جنگل های شمال، تنها جنگل انبوه و تولیدی کشور محسوب می شود، بنابراین خطر آتش سوزی در آن جدی است.

به گزارش سرویس یادداشت «لاهیجان»، معصومه صیدفروش لاهیجی، کارشناس ارشد جنگل شناسی و اکولوژی جنگل شاغل در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان در جدیدترین یادداشت خود نوشت: تخریب و آتش سوزی در جنگل های هیرکانی (جنگل های شمال) از مهمترین معضلات زیست محیطی است.
با گذر از فصل تابستان و ورود به فصل پائیز، آتش سوزی در جنگل های شمال کشور بر اثر وزش بادهای گرم بیشتر می شود.
منابع طبیعی میراث مشترک ما و نسل های آینده است و باید باور کرد که از بین رفتن هر درختی، هر گیاهی در جنگل گامی به سوی تباهی و نابودی انسان هاست.
وقوع حریق در جنگل ها و مراتع بازرترین آتش سوزی به شمار می رود و صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست، تلف شدن حیوانات، صدمه به صنایع وابسته به جنگل وارد می سازد.
بدلیل کمبود سطح جنگل در ایران و اینکه جنگل های شمال، تنها جنگل انبوه و تولیدی کشور محسوب می شود، بنابراین خطر آتش سوزی در آن جدی است.
آتش سوزی در جنگل ها به دو دسته آتش سوزی عمدی به منظور تبدیل جنگل ها و مراتع به اراضی زراعی و تصرف به اراضی ملی صورت می گیرد، آتش سوزی غیر عمدی که مهمترین دلایل وقوع و تشدید آتش سوزی در جنگلهای هیرکانی (جنگلهای شمال کشور) است، با حضور گردشگران، مردم بومی و غیر بومی و عدم رعایت اصول ایمنی در روشن کردن آتش در جنگل ایجاد می شود.
یکی از موارد جلوگیری از آتش سوزی در جنگل ها شمال کشور خصوصا در موقع وزش بادهای گرم این است که در زمان حضور در جنگل از انداختن بطری های شیشه ای شکسته در طبیعت خودداری کنیم، این موضوع باعث تمرکز نور خورشید بر روی خار و خاشاک خشک شده می شود، زیرا شیشه مانند ذره بین عمل کرده و موجبات آتش سوزی در جنگل را فراهم می آورد، بنابراین رعایت نکات به این کوچکی چقدر می تواند در حفظ جنگل ها مفید باشد.
در خاتمه برای حفاظت از جنگل های شمال کشور نیاز به مشارکت و عزم ملی مردم و ارگان متولی این امر یعنی ادارات منابع طبیعی در سطح استان هستیم.
نگذارید بمیرد جنگل
که جهان خواهد مرد

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان