منتشر شده در :  ۱۱ آذر ۱۳۹۶
ساعت:  ۱۳:۳۱:۵۶


محیط زیست گیلان، قربانی خاموش زباله ها

ارزانترین و راحت ترین راه جلوگیری از آلودگی آب های سطح زمین به وسیله انواع زباله ها این است که زباله های کمتری تولید کنیم و یا بوسیله بازیافت، مقداری از این زباله ها را دوباره مورد استفاده قرار دهیم.

به گزارش سرویس یادداشت «لاهیجان»، معصومه صیدفروش لاهیجی، کارشناس ارشد جنگل شناسی و اکولوژی جنگل، شاغل در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان در یادداشتی با عنوان «مقابله با بحران آب و صرفه جویی در موارد مختلف مصرف آن» نوشت:

آب بعد از هوا مهم ترین ماده ی مورد نیاز موجودات زنده است، آب از منابع مهم محیط زیست است و زندگی و سلامت همه ی موجودات زنده اعم از گیاهان و جانوران به وجود آب بستگی دارد. بیش از سه چهارم کره زمین را آب فرا گرفته است، اما بیشتر این آب ها دارای نمک می باشند و تنها یک درصد آب های موجود، آب شیرین و قابل استفاده است که تمامی نیازهای انسان ها، گیاهان، جانوران ساکن در خشکی و ۹۰ درصد آب آشامیدنی انسان ها از همین مقدار تامین می شود. بنابراین ضروری است که در مصرف آب صرفه جویی نمائیم.
تلفات آب توسط ما انسان ها، با برداشت بی حساب و بی رویه از منابع آب سطحی و زیرزمینی در مدت زمان طولانی و مصرف بی رویه آب در منازل و مزارع و صنایع به وجود می آید.
بیشترین تلفات خانگی آب مربوط به مصارف شستشو است بیاییم با مصرف درست از آب در مصارف خانگی امکان استفاده از این ماده حیاتی را به دیگران نیز بدهیم، در بسیاری از خانه ها از شروع به شستشوی ظروف تا پایان کار شیر آب بویژه آب گرم یکسره باز است، و یا باز گذاشتن شیر آب در طول مدت مسواک زدن هدر دادن آب سالم و گواراست.
زباله ها می توانند یکی از آلوده های کننده های مهم محیط زیست بخصوص آلودگی آب های شیرین زیرزمینی و دریاها باشند.
با مشارکت ارگان های متولی مانند شهرداری و شورای شهر و با عزم ملی در جمع آوری و دفع صحیح زباله ها در مناطق شهری و روستایی و صنعتی می توانیم در حفظ پاکیزگی آب های رودخانه ها و تالاب ها نقش مهمی را داشته باشیم.
مردم می توانند با جمع آوری پس مانده های غذایی، پلاستیک، شیشه و قوطی های مواد غذایی ساحل رودخانه ها و دریاها را تمیز نگه داشته و به حفظ زیستگاه های ساحلی که در معرض نابودی قرار دارند کمک کنند.
ارزانترین و راحت ترین راه جلوگیری از آلودگی آب های سطح زمین به وسیله انواع زباله ها این است که زباله های کمتری تولید کنیم و یا بوسیله بازیافت، مقداری از این زباله ها را دوباره مورد استفاده قرار دهیم، این همان صنعت باز یافت از زباله هاست که بسیاری از کشورها از زباله ها با نام طلای کثیف نام می برند که باعث اشتغال زایی زیادی برای جوانان می گردد بدین ترتیب با راه اندازی صنعت بازیافت می توانیم درصدی از بیکاری جوانان شهرمان راتحقق ببخشیم.

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان