منتشر شده در :  ۲ دی ۱۳۹۶
ساعت:  ۲۲:۱۸:۴۱


پروژه منطقه ویژه لاهیجان بدون تصدی‌گری دولتی اجرایی شود

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان گفت: تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان مسئول و انجمن تسهیل‌گران، ارائه طرح عملیاتی مناسب و پرهیز از تصدی‌گری دولتی سه راهکار مناسب جهت اجرای منطقه ویژه لاهیجان است.

به گزارش «لاهیجان»، سعید زاهدی صبح امروز در نشست خبری با موضوع جمع بندی پیشنهادات پیرامون منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان اظهار داشت: استان گیلان در حوزه الکترونیک کشور همواره پیشگام بوده و نظام صنفی رایانه گیلان از جمله سازمان‌های موفق این حوزه به‌شمار می‌رود.

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان افزود: مناطق ویژه اقتصادی در سال ۸۹ در استان‌های مختلف آغاز به کار کردند و قصد داریم با توجه به تجربیات موفق گذشته، منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان را راه اندازی کنیم.

زاهدی به ظرفیت‌های لاهیجان اشاره کرد و ابراز داشت: با توجه به جایگاه گیلان در فناوری اطلاعات و پتانسیل‌های لاهیجان، اجرای این پروژه در واقع فرصتی مناسب برای جهش اقتصادی گیلان را فراهم می‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: شرایط لاهیجان از لحاظ نزدیکی به پایتخت، شرایط اقلیمی آن و وجود دریای خزر برای ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی بسیار مطلوب و مناسب بوده که شرکت‌ها می‌توانند به‌خوبی از آن بهره‌گیری کنند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه استانداری گیلان عنوان کرد: در گیلان پتانسیل‌های بالایی برای همراه کردن حوزه صنعت و دانشگاه وجود دارد که دانشگاه گیلان با دارا بودن شرایط مناسب می‌تواند بازوی اجرایی خوبی در کنار صنعت استان باشد.

زاهدی پیشنهاد فعالیت‌های ممکن در حوزه IT لاهیجان را برشمرد و گفت: مشارکت در توسعه دولت الکترونیک، اینترنت اشیا (Internet of Things)، هوشمندسازی، تولید نرم افزارهای کاربردی، تولید محتوای الکترونیکی و کسب و کار الکترونیکی از جمله آنها است.

وی با اشاره به فرصت‌های موجود اجرای این طرح بیان داشت: استفاده از قوانین مناطق ویژه اقتصادی، مطلوبیت شرایط اقلیمی، وجود شتاب دهنده‌ها و وجود مرکز  توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کار از جمله مزیت‌های این پروژه است.

زاهدی از راهکار پیشنهادی مناسب این طرح سخن گفت و افزود: تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان مسئول و انجمن تسهیل‌گران، ارائه طرح عملیاتی مناسب و پرهیز از تصدی‌گری دولتی سه راهکار مناسب جهت اجرای منطقه ویژه لاهیجان است.

مدیرعامل شرکت گیل ارتباط رایانه نیز در این نشست بیان داشت: دنیای امروز همچون یک دهکده جهانی کوچک است و در نتیجه آثار هر حادثه‌ای که در آن به وقوع می‌پیوندد به منطقه خاصی محدود نمی‌شود و در همه جا نمود پیدا می‌کند.

محمدرضا گل خاطرنشان کرد: امیدواریم آثار و نتایج ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در لاهیجان همه استان را تحت شعاع خود گرفته و طی آن شاهد از بین رفتن مشکلات عدیده اشتغال و بیکاری آن باشیم.

گل ابراز داشت: لزوم ایجاد مناطق آزاد در کشور ایران از دهه ۴۰ بوده که شکل گیری منطقه آزاد کیش از جمله آن است اما تشکیل آن به شکل رسمی در سال ۸۸ طی تبصره ۲۰ برنامه اول توسعه بوده است.

وی در مورد خاستگاه شکل‌گیری مناطق آزاد عنوان کرد: جذب سرمایه‌گذاری خارجی، اشتغالزایی، انتقال تکنولوژی، گریز از توسعه نیافتگی و دور زدن موانع داخلی رشد اقتصادی از جمله علل مهم ایجاد این مناطق است.

عضو هیئت مدیره شرکت خزر انفورماتیک نیز در این نشست ابراز داشت: منطقه ویژه اقتصادی به‌عنوان یک بارانداز برای صادرات کالا و خدمات، خدمات فنی و مهندسی و صادرات کالاها و خدمات با مزیت رقابتی محسوب می‌شود.

شهرام کسایی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود منابع مطلوب در منطقه لاهیجان همچون وجود تالاب و دریای خزر امیدواریم با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان تحرک مطلوبی در اقتصاد منطقه و استان گیلان ایجاد شود.

به گزارش تسنیم، اینترنت چیزها یا چیزنت که گاهی در زبان انگلیسی اینترنت اشیا هم برای این کلمه استفاده می‌شود به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون‌ که به شبکه اینترنت متصل شده و امکان کنرل و مدیریت آنها توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت وجود دارد اشاره می‌کند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام لاهیجان