منتشر شده در :  ۲۳ آبان ۱۳۹۱
ساعت:  ۱۶:۲۸:۱۵


وبلاگ: شهرمن لاهیجان

موزه میراث روستایی ، الگوی توریسم ایران

هفته گذشته فرصتی نصیبم شد تا به همراه جمعی از دوستان از موزه میراث روستایی گیلان بازدیدی داشته باشم

موزه ای به وسعت تاریخ فرهنگ گیلان زمین که حرکتی بسیار زیبا و به یاد ماندنی و در نوع خود منحصر به فرد در صنعت توریسم ایران است.

موزه‌ی میراث روستایی گیلان در زمینی به مساحت حدود ۲۶۳ هکتار، در پارک جنگلی سراوان، در ابتدای جاده سراوان به سمت فومن قرار دارد.

فکر اولیه این پروژه بعد از زلزله سال ۶۹ به وجود امد اما شروع پروژه از سال ۱۳۸۱ بود.

ابتدا باید محل مناسبی برای این پروژه پیدا می شد . مکانی که هم دسترسی مناسب برای همه مسافران و علاقه مندان داشته باشد و هم اینکه توپوگرافی مناسب و مشابه کل گیلان را دارا باشد و البته از لحاظ زیربنایی هم و تاسیسات هم محل مناسبی باشد . بنا بر این جنگل سراوان با همه این شرایط انتخاب شد و در همان زمان، آموزش نیروهای مورد نیاز انجام گرفت.

بخش معماری این موزه، مجموعه‌ای است که قدمت بناهای آن به طور متوسط به ۱۵۰ سال می‌رسد. هدف موزه‌ی میراث روستایی گیلان، تنها انتقال بناهای روستایی نیست، بلکه حفظ فرهنگ بومی، فن ساخت و دانش نانوشته‌ای است که در روستاهای گیلان وجود داشته است. در این مجموعه، علاوه بر معماری روستایی مناطق مختلف استان، سایر عناصر فرهنگی مربوط به ابزارهای زندگی و کار، خوراک، پوشاک و … هم به نمایش درخواهد آمد. در طراحی سایت، محل‌های جداگانه برای رستوران‌ها، چای‌خانه‌ها، بازارها، مساجد، مزارع و باغ‌های چای، شالیزار، کارگاه‌های آموزش و تولید صنایع‌دستی، نظیر گمج‌سازی و سفالگری، مرواربافی، رشتی‌دوزی و … ، محوطه‌ی بازی‌ها و نمایش‌های سنتی برای برگزاری کشتی‌گیله‌مردی، ورزاجنگ، لافندبازی و …، مراکز تحقیقات کشاورزی و دامپروری، پژوهشگاه معماری و مردم‌شناسی، پارک کودک، باغ‌های پرورش گیاهان دارویی و درختان بومی، اردوگاه تفریحی، معماری چوب ملل و دو مجموعه‌ی مهمان‌پذیر با الهام از معماری روستایی به ظرفیت ۱۵۰ واحد ۳ تا ۵ نفره، در نظر گرفته شده است

این ساختمان ها هر یک متعلق به خانواده ای در برخی از روستاهای استان بودند که توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شده و قطعات آنها شماره گذاری و واچینی شده و سپس مطابق نقشه اصلی در محل موزه سرِ هم شده اند. ساختمان هر یک از این بناها، علاوه بر معماری فوق العاده جالب آن که ساختمان ها را از رطوبت و بلایای طبیعی مثل زلزله در امان نگاه داشته است، از نظر به کارگیری مصالح ساختمانی برگرفته از طبیعت منطقه، بسیار جالب توجه می باشند، همچنین ساختمان ها از نظر طبقه اجتماعی ساکنین، و نوع زندگی روستاییان گیلان می تواند مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گیرد. همچنین عکس برخی از صاحبان قدیمی آنها نیز در داخلشان به چشم می خورد. برخی وسایل این خانه ها نیز از مالکانشان خریداری شده است.

در این پروژه سازمان یونسکو نیز همکاری داشته است، و می تواند الگویی برای ساختن دهکده های توریستی و توسعه توریسم در ایران باشد.

.

.

.

.

حامد رمضانی:وبلاگ شهرمن لاهیجان

شما میتوانید ازطریق ایمیل: info@lahidjan.com  مطالب خود رابرای سایت ارسال نمائید.

کانال تلگرام لاهیجان

نظر شما؟

 • مهديه
  ۱۳۹۲/۰۳/۲۳ در ۱۱:۵۵ قبل از ظهر

  خسته نباشید ..
  تصاویر خیلی زیبایی هستند خیلیدوست دارم یکبارهم که شده به این موزه زیبا سر بزنم
  البته خودم گیلانیم ولی متاسفانه هر سری که شمال اومدم شرایطم جور نشده
  خیلی دوست دارم جاهای دیدنی گیلانو بدونم کجاست .امکانش هست که راهنماییم کنید که چطور میتونم اطلاعات بگیرم (دوست دارم با سنتهای گیلان بیشتر آشنا بشم)
  باسپاس فراوان از زحمات شما

  پاسخ دادن