منتشر شده در :  ۲۴ آبان ۱۳۹۱
ساعت:  ۱۶:۲۸:۱۵
بازدید :  277 بازديد

وبلاگ: شهرمن لاهیجان

موزه میراث روستایی ، الگوی توریسم ایران

moze2

هفته گذشته فرصتی نصیبم شد تا به همراه جمعی از دوستان از موزه میراث روستایی گیلان بازدیدی داشته باشم

موزه ای به وسعت تاریخ فرهنگ گیلان زمین که حرکتی بسیار زیبا و به یاد ماندنی و در نوع خود منحصر به فرد در صنعت توریسم ایران است.

موزه‌ي ميراث روستايي گيلان در زميني به مساحت حدود 263 هکتار، در پارک جنگلي سراوان، در ابتدای جاده سراوان به سمت فومن قرار دارد.

فکر اولیه این پروژه بعد از زلزله سال 69 به وجود امد اما شروع پروژه از سال 1381 بود.

ابتدا باید محل مناسبی برای این پروژه پیدا می شد . مکانی که هم دسترسی مناسب برای همه مسافران و علاقه مندان داشته باشد و هم اینکه توپوگرافی مناسب و مشابه کل گیلان را دارا باشد و البته از لحاظ زیربنایی هم و تاسیسات هم محل مناسبی باشد . بنا بر این جنگل سراوان با همه این شرایط انتخاب شد و در همان زمان، آموزش نيروهاي مورد نياز انجام گرفت.

بخش معماري اين موزه، مجموعه‌اي است که قدمت بناهاي آن به طور متوسط به 150 سال مي‌رسد. هدف موزه‌ي ميراث روستايي گيلان، تنها انتقال بناهاي روستايي نيست، بلکه حفظ فرهنگ بومي، فن ساخت و دانش نانوشته‌اي است که در روستاهاي گيلان وجود داشته است. در اين مجموعه، علاوه بر معماري روستايي مناطق مختلف استان، ساير عناصر فرهنگي مربوط به ابزارهاي زندگي و کار، خوراک، پوشاک و … هم به نمايش درخواهد آمد. در طراحي سايت، محل‌هاي جداگانه براي رستوران‌ها، چاي‌خانه‌ها، بازارها، مساجد، مزارع و باغ‌هاي چاي، شاليزار، کارگاه‌هاي آموزش و توليد صنايع‌دستي، نظير گمج‌سازي و سفالگري، مرواربافي، رشتي‌دوزي و … ، محوطه‌ي بازي‌ها و نمايش‌هاي سنتي براي برگزاري کشتي‌گيله‌مردي، ورزاجنگ، لافندبازي و …، مراکز تحقيقات کشاورزي و دامپروري، پژوهشگاه معماري و مردم‌شناسي، پارک کودک، باغ‌هاي پرورش گياهان دارويي و درختان بومي، اردوگاه تفريحي، معماري چوب ملل و دو مجموعه‌ي مهمان‌پذير با الهام از معماري روستايي به ظرفيت 150 واحد 3 تا 5 نفره، در نظر گرفته شده است

اين ساختمان ها هر يک متعلق به خانواده اي در برخي از روستاهاي استان بودند که توسط سازمان ميراث فرهنگي خريداري شده و قطعات آنها شماره گذاري و واچيني شده و سپس مطابق نقشه اصلي در محل موزه سرِ هم شده اند. ساختمان هر يک از اين بناها، علاوه بر معماري فوق العاده جالب آن که ساختمان ها را از رطوبت و بلاياي طبيعي مثل زلزله در امان نگاه داشته است، از نظر به کارگيري مصالح ساختماني برگرفته از طبيعت منطقه، بسيار جالب توجه مي باشند، همچنين ساختمان ها از نظر طبقه اجتماعي ساکنين، و نوع زندگي روستاييان گيلان مي تواند مورد توجه بازديدکنندگان قرار گيرد. همچنين عکس برخي از صاحبان قديمي آنها نيز در داخلشان به چشم مي خورد. برخي وسايل اين خانه ها نيز از مالکانشان خريداري شده است.

در اين پروژه سازمان يونسکو نيز همکاري داشته است، و مي تواند الگويي براي ساختن دهکده هاي توريستي و توسعه توريسم در ايران باشد.

.

.

.

.

حامد رمضانی:وبلاگ شهرمن لاهیجان

شما میتوانید ازطریق ایمیل: info@lahidjan.com  مطالب خود رابرای سایت ارسال نمائید.

نظر شما؟

 • مهديه
  ۱۳۹۲/۰۳/۲۳ در ۱۱:۵۵ قبل از ظهر

  خسته نباشيد ..
  تصاوير خيلي زيبايي هستند خيليدوست دارم يكبارهم كه شده به اين موزه زيبا سر بزنم
  البته خودم گيلانيم ولي متاسفانه هر سري كه شمال اومدم شرايطم جور نشده
  خيلي دوست دارم جاهاي ديدني گيلانو بدونم كجاست .امكانش هست كه راهنماييم كنيد كه چطور ميتونم اطلاعات بگيرم (دوست دارم با سنتهاي گيلان بيشتر آشنا بشم)
  باسپاس فراوان از زحمات شما

  پاسخ دادن