منتشر شده در :  ۲۳ آبان ۱۳۹۱
ساعت:  ۱۹:۵۳:۳۸


رضا کهالی

شهردار در گفتگو با پایگاه خبری لاهیجان : شهرداری سیاهکل برای بازگشت به روال گذشته باید در پرداخت هزینه های دفن زباله با ما سهیم شود

پایگاه خبری لاهیجان: چندی پیش سایت در سیاهکل مطلبی در پایگاه خبری خود مبنی بر جلوگیری شهرداری لاهیجان از شهرداری سیاهکل برای تخلیه زباله های خود در منطقه چوشل انتشار داده بود که بخشی از متن خبر در زیر امده است.

.

“پایگاه خبری در سیاهکل:

آیا زباله های لاهیجان که ۱۰ برابر زباله های سیاهکل است به محیط زیست صدمه نمی زند؟

آیا قصد و قرضی در کار است؟

امیدواریم مسئولین شهرداری لاهیجان دلیل قانع کننده ای برای کار خود داشته باشند و با این کار سبب وارد شدن لطمه دیگری به محیط زیست نشوند و شهروندان سیاهکلی نیز از این ….. لطمه ای نبینند.”

.

حال پایگاه خبری تحلیلی لاهیجان گفتگویی با رضا کهالی شهردار لاهیجان ترتیب داده تا اصل ماجرا را از زبان شهردار لاهیجان به اطلاع شهروندان لاهیجان و سیاهکل برساند.

.

پایگاه خبری لاهیجان:دلیل اختلاف نظری که بین شهرداری لاهیجان و سیاهکل روی داده چه بوده است؟آیا منطق دفن زباله چوشل جزو شهرستان سیاهکل بوده و شهرداری لاهیجان هیچگونه حقی برای تخلیه زباله درآن منطقه نداشته است؟

رضا کهالی شهردار لاهیجان درجواب این سوال به خبرنگار پایگاه خبری لاهیجان گفت:بحث اختلاف نظر نیست بلکه شهرداری لاهیجان تا به امروز با شهرداری سیاهکل,رودبنه ,چاف و چمخاله و ۱۷ دهیاری مبنی بر تخلیه زباله این دهیاری ها و شهرها به محل دپو زباله شهرداری لاهیجان تعامل داشته است.

وی تصریح کرد:همانطوری که مدارک و مستندات کافی وجود دارد شهرداری لاهیجان در ۱۱سال قبل اقدام به خرید املاک واقع در منطقه چوشل نموده و غرامت و خسارت وارده به افراد محلی را پرداخت کرده کما اینکه جاده عبوری مربوط به زباله هم کلا از بدو ورود تا انتهای محل دفن زباله توسط شهردای لاهیجان خریداری شده,رضایت محلی جلب شده و عملا تعدادی از محلی های منطقه به جهت ایجاد شغل در آن سال و سالهای قبل جذب شهرداری شدند.

وی افزود:همانطوری که می دانید در منطقه چوشل بحث زیست محیطی و استقرار زندان داریم.بخاطر احترام و حمایت از حوزه زندان و احترام به مصوبه شورای تامین لاهیجان محل دپوی قبل را پوشش دادیم و سعی کردیم به علت مسائل امنیتی منطقه زباله را مقداری تعویض کنیم,لذا باتوجه به تعاملی که فرماندار محترم ,اداره منابع طبیعی , شورای تامین وشورای اسلامی شهر و شهرداری با تعاملی که با منابع طبیعی و بازدید محیط زیست داشتندقسمت  قبلی را تغییر داده و از منابع طبیعی در مرز شهرلاهیجان منطقه ای را به عنوان دفن زباله تا مادامی که اقدام اساسی برای خرید زباله سوز برای شهرستان لاهیجان نکرده ایم مجوز گرفتیم.

وی  هزینه دفن زباله را بسیار بالا دانست و دراین باره گفت: در۶ماه گذشته ما بیش از ۳۵۰میلیون تومان و درشرایط دیگر ۱۵۰ میلیون تومان بخاطر آماده سازی بستر دفن زباله درمنطقه هزینه کردیم کما اینکه منابع طبیعی هم قسمتی از آن زمین را به شهرداری لاهیجان واگذار کرد و برای حل مشکل زباله شهرستان لاهیجان قسمتی از زمین شهردای هم به زندان داده شده و از زندان قسمتی دیگری برای شهرداری لاهیجان گرفته شد.

وی ادامه داد:شهرداری سیاهکل روزانه ۳۰تا۳۵ تن زباله خود را از شهرستان سیاهکل و شهر سیاهکل وارد منطقه چوشل میکرد درحالیکه تا سال ۱۳۹۰ هزینه ای از ایشان دریافت نمی کردیم,سال ۱۳۹۱ قرارداد ۶ماه با شهردای سیاهکل بسته شد مبنی بر اینکه تا ۶ ماه زباله خود را درهمان مکان تخلیه کنند تا فکری به حال این مشکل شود.

حال با توجه به مشکل زیست محیطی که اخیرا به وجود آمده و شیرابه ای که تولید میشود ما عملا مستقیم مورد چالش با محیط زیست قرار گرفته و حق هم به محیط زیست میدهیم.

درسال۹۰ ما مبلغ ناچیزی حدود ۹میلیون تومان برای یکسال مالی از شهرداری سیاهکل گرفتیم کما اینکه ما دریک ماه بیش از ۳۰ میلیون تومان درآنجا هزینه میکنیم بجهت اینکه ۳ دستگاه دفن زباله که درآنجا مشغول به کار می باشند برای هرساعت کار ۷۵ هزار تومان و روزانه دومیلیون و صد هزار تومان برای ۱۰ ساعت کار برای دفن زباله از ما دریافت می نمایند.

وی این اقدام شهرداری سیاهکل را خودسرانه تلقی نموده و اظهار داشت: با این تفاسیر اخطاری به شهرداری سیاهکل کردیم که فکری به حال زباله هایشان بکنند درغیر اینصورت مکلفند قراردادی با شهرداری لاهیجان ببندند مبنی براینکه تبعات حقوقی ,کیفری,زیست محیطی,اجتماعی و همچنین مالی  را شهرداری سیاهکل و شهرداری های مجاوری که درآنجا زباله دفن میکنند برعهده بگیرند,اما متاسفانه با توجه به تعاملی که ما درطول سال داشتیم شهرداری محترم سیاهکل حرکت بسیار بدی انجام داده و توسط عوامل خود مسیر عبوری جاده زباله را بسته و بیش از چند ساعت مسیر مسدود بوده کما اینکه مسیر مذکور همان مسیر عبوری زندان نیز بوده است.

از نظر ما این کار اشتباه بوده زیرا نامه ارسال نشده و حتی تماسی نیز گرفته نشده وعلیرغم اعلام به نیروهای شهرداری سیاهکل مبنی بر باز نمودن مسیر این حرکت اشتباه ادامه پیدا کرد.

درنهایت دادستان محترم دستور بازگشایی سریع مسیر را دادند و این امر منتج به این شد که ما به مسئولین اعلام نموده و با توجه به انعکاس موضوع به استان و مطرح شدن در استانداری ساعت ۹ روز سه شنبه بنا بر دستور معاون سیاسی استاندار و معاون عمرانی استانداری گیلان جلسه ای در دفتر شهری و روستایی استانداری گیلان تشکیل داده و مقرر شد که شهرداری لاهیجان فقط تا ۲۸آبان به شهرداری سیاهکل اجازه دهد نسبت به تخلیه زباله اقدام نموده و بعد از آن بنشینند فکری به حال سیاهکل بکنند که شهردار محترم سیاهکل هم امضا نمودند , در پایان صورتجلسه هم قید شد که تا تاریخ۲۸ آبان تکلیف شهرستان سیاهکل مشخص شود و مسئولیت امور نیز با خودشان است.

 وی درپایان متذکر شد:حال اگر میخواهیم تعامل داشته باشیم و روال قبل را ادامه بدهیم باید بار حقوقی و اجتماعی و زیست محیطی و همچنین هزینه های مربوط به دفن را هم شهرداری سیاهکل بر عهده بگیرد,حرف ما این است که اگر قرار است در این منطق ما دفن زباله را داشته باشیم هزینه و طبعات اجتماعی و زیست محیطی  را باید به عهده بگیرند,تولید زباله لاهیجان سالانه در پیک مسافر سالانه ۱۰۰تن میرسد و در شرایط نرمال و بیش از ۷۰ تن زباله نداریم که این برای شهر لاهیجان میتواند کافی باشد و مشکلی ایجاد نکند,به هرحال ما نخواستیم مراتب را به مراجع بالاتر انتقال دهیم شاید اشتباهی شده بود که این اشتباه موجب شود مسئله دفن زباله حل شود.

ما کتبا و رسما طبق مقررات به شهرداری سیاهکل اعلام کردیم که دیگر زباله خود را به شهر لاهیجان نیاورند,میتوانند با توجه به اعتباری که به کارخانه کمپوست رودسر داده شده  زباله های خود را به شهر رودسر ببرند و یا اینکه منطقه ای برای خودشان آماده کنند و گرنه درانجام هزینه ها در امور روزانه شریک باشند.

کانال تلگرام لاهیجان

نظر شما؟

 • اطلاعات دهنده
  ۱۳۹۲/۰۸/۲۹ در ۱:۳۹ بعد از ظهر

  باسلام
  با اندک تحقیقی می تونید متوجه بشید قدمت سیاهکل بیشتره یا لاهیجان؟؟؟
  معلومه سیاهکل که از سال۱۳۰۸شهرداری داره قدمت بیشتری داره

  پاسخ دادن
 • ابراهیم دلیلی
  ۱۳۹۱/۰۸/۲۳ در ۱۰:۲۵ بعد از ظهر

  نظر شهردار سیاهکل درست بوده و روستای چوشل مرز با سیاهکل بوده و جزو شهرستان سیاهکل می باشد.
  جواب شهردار لاهیجان همچون خرید زمینهای فلسطین توسط اسرائیل است و دلیل منطقی و توجیح ندارد .

  پاسخ دادن
  • achi
   ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ در ۶:۵۵ بعد از ظهر

   به نام خدا
   شهرشدن مناطقی از شهرهای بزرگتر که هنوز وابسته هستند از اول اشتباه است تا چنین مشکلاتی هم پیش نیاید.
   بسیاری از مناطقی که جزئی از لاهیجان بوده اند هنوز هم وابسته به لاهیجان هستند همانگونه که هر روزه شاهد هستیم .امیدواریم مشکل زباله سیاهکل هم با کمک لاهیجان حل شود. باتشکر.

   پاسخ دادن