منتشر شده در :  ۲۳ شهریور ۱۳۹۵
ساعت:  ۲۲:۰۵:۳۴


گفت‌وگویی مفصل با سعید خاشاکی فاتح سه قله «کورژنفسکایا»، «سامانی» و «لنین»؛

کوهنورد لاهیجانی «پلنگ برفی» می‌شود +عکس

سعید خاشاکی چافی کوهنورد لاهیجانی که پیش از این قله ابن سینا(لنین) در کشور قرقیزستان را فتح کرده بود؛ در ادامه افتخاراتش دو قله سامانی و کورژنفسکایا با ارتفاع پیش از ۷هزارمتر را در شرایطی سخت فتح کرد.

پویان خوشحال سوستانی سعید در گفت و گو با پایگاه خبری «لاهیجان» از شرایط سخت سفر و علاقه مندی هایش به رشته کوهنوردی می‌گوید. از تحمل سرمای حدود منفی ۳۰ درجه سانتی گراد تا زیبایی های جهان در ارتفاع ۷هزار متری. سعید خاشاکی با فتح دو قله دیگر می‌تواند لقب پلنگ برفی را از آن خود کند؛ این نشان تنها به کسانی داده می شود که بتوانند ۵ قله را “سامانی” به ارتفاع ۷۴۹۵ متر در تاجیکستان، “پوبدا” به ارتفاع ۷۴۳۹ متر در قرقیزستان، “ابن سینا (لنین)” با ارتفاع ۷۱۳۴ متر در قرقیزستان و تاجیکستان، “کور‍ژنفسکایا”، ارتفاع ۷۱۰۵ متر  تاجیکستان و قله “خان تنگری” به ارتفاع ۷۰۱۰ متر در قرقیزستان و قزاقستان را فتح کنند. در جهان تا به امروز تنها ۶۰۰ نفر موفق شده اند تا نشان پلنگ برفی را از آن خود کنند و در ایران تنها ۳ نفر به این لقب دست یافتند. سعید امیدوار است اگر منابع مالی در سال های آتی برای او تامین شود این لقب را از آن خود کند.

از ۱۷ سالگی به کوهنوردی می‌رفتم

سعید خاشاکی چافی متولد مشهد و ساکن لاهیجان(عروس گیلان) است. او متولد سال ۱۳۶۲ و کوهنوردی را از کودکی با صعود به کوه های پست و بلند مشهد آغاز کرد.  سعید در ارتباط با اولین تجربه کوهنوردی خود می‌‌گوید: ۱۷ سال بیشتر نداشتم، صبح‌های جمعه به همراه دوستانم به کوه‌های «بینالود» در مشهد می‌رفتیم و حسی در درونم، علاقه من به کوهنوردی را در تشدید کرد، این گونه بود که با علاقه بیشتری کوهنوردی را دنبال کردم.

او می‌گوید پس از آن با واسطه مرحوم مهدی عمیدی به رشته کوهنوردی علاقه‌مند شد و تلاش کرد تا در این رشته موفق شود. علاقه به طبیعت و کوه باعث شد تا عضو گروه‌های کوهنوردی مختلفی در مشهد شود. سعید در رابطه با اولین استاد خود، مرحوم عمیدی می‌گوید: از آنجاکه خانواده ما و مهدی عمیدی در یک محله زندگی می‌کردیم، شرایط برای ارتباط با این استاد بیشتر از قبل فراهم شد و در اولین برنامه کوهنوردی با ایشان که مربوط به قله «چمن» از ارتفاعات بینالود بود، نظرشان به من جلب شد.

سعید در اواخر ۱۸ سالگی به شمال کشور و استان گیلان رفت.

%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%d8%ae%d8%a7%d8%b4%d8%a7%da%a9%db%8c-4

وقتی به گیلان و شهرستان لاهیجان آمدم مدت کوتاهی به خاطر آشنا نبودن با گروه‌های کوهنوردی، فعالیتی نداشتم. در ادامه با «گروه کوهنوردی فراز» آشنا شدم و بار دیگر فعالیت‌های کوهنوردی را اینبار در جنگل‌های سرسبز شمال کشور ادامه دادم. به مرور کوهنوردی در قله‌های کوچک و بزرگ گیلان را انجام دادم و بعد از آشنایی بیشتر با کوهنوردان گیلانی تصمیم گرفتم به صورت تخصصی‌تر وارد این رشته شوم.

تحمل تمرینات فشرده برای یک گام بلند

بعد از آن خیلی جدی‌تر با استاد اکبرکفایتی کلاس‌های کارآموزی مقدماتی و پیشرفته سنگنوردی و همچنین کارآموزی برف و یخ و با استاد مسعود حمیدی مراحل پزشکی غار را گذراندم. در همین دوره بود که فعالیت‌های حرفه‌ای سنگنوردی من شروع شد به طوریکه صعودهای زیادی در دیواره‌های استان گیلان انجام دادم. بعد از مدتی با آشنایی با فرشاد میجوجی از دیواره نوردان برجسته کشور به مدت دو سال تحت نظر ایشان به کار دیواره‌نوردی و گشایش مسیرهای مختلف در اقصی نقاط ایران پرداختیم و همچنین در زمینه یخ‌نوردی و غارنوردی نیز تجربیات زیادی را کسب کردم.

خاشاکی برای توصیف فعالیت‌های خود ابتدا تفاوت کوه‌های که در استان گیلان و استان خراسان رضوی را بیان می‌کند؛ تفاوت‌هایی که از پوشش گیاهی تا ارتفاع‌های مختلف حکایت دارد.

کوه‌های مشهد از لحاظ بلندی نسبت به کوه‌های استان گیلان ارتفاع کمتری دارند و همچنین دارای تعداد قله‌های کمتری است.

برای کوهنوردی حرفه‌ای مراحل مختلفی وجود دارد. به طور مثال میان یخ‌نوردی با سنگ‌نوردی و کوهنوردی تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. یکی از مهمترین آن‌ها استفاده از ابزارهای متنوع در هر کدام از موارد است.

سعید برای روشن شدن موضوع یک مثال می‌آورد.

مثلا نحوه درست استفاده از «پیچ یخ» یا «کرامپون» یا «کلنگ های یخنوردی» برای یخ‌نوردی یک مزیت محسوب می‌شود که در فتح قله‌های بلند برای کوهنوردی امتیاز محسوب می‌شود. تسلط بر ابزار و برآمدن از دوره‌های طاقت‌فرسا یخ‌نوردی باعث می‌شود که صعود به قله‌های مرتفع برای یک کوهنورد آشنا به فنون یخ‌نوردی ساده تر باشد.

%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%d8%ae%d8%a7%d8%b4%d8%a7%da%a9%db%8c-6

به چه کسی پلنگ برفی می‌گویند؟

پلنگ برفی عنوانی است که که به فتح کنندگان پنج قله مرتع در جهان داده می شود. این پنج قله که ارتفاع بیش از ۷۰۰۰ متر پامیر و تیان شان داده می شود. این ۵ قله  به ترتیب: اسماعیل سامانی با ارتفاع ۷۴۹۵ متر در تاجیکستان، پوبدا با ارتفاع ۷۴۳۹ متر در قرقیزستان، ابن سینا (لنین)، ارتفاع ۷۱۳۴ متر  قرقیزستان و تاجیکستان، کور‍ژنفسکایا، ارتفاع ۷۱۰۵ متر  تاجیکستان و خان تنگری، ارتفاع ۷۰۱۰ متر  قرقیزستان و قزاقستان است. براساس اطلاعات موجود تا به اینجا ۶۰۰ نفر موفق شده اند تا به امروز نشان پلنگ برفی را کسب کنند. در این بین «بوریس کورشنف» با ۹ بار صعود به هر ۵ قله دارای بالاترین رکورد است و «نیکلای توتماجین» با ۵ بار، سرگی بوگمولف با ۴ بار و والری کریشاتی با ۴ بار در پی او قرار دارند. در میان سایر کشورها نیز اسامی کشورهایی نظیر اتریش، بلغارستان، کانادا، چک، فرانسه، مجارستان، ایران، ژاپن، لهستان، اسلواکی، اسپانیا، ترکیه و ایالات متحده آمریکا به چشم می خورد.

از ایرانیان، مرحوم «مهدی اعتمادی‌فر» در سال ۲۰۰۳ و زنده یاد «مهدی عمیدی» در سال ۲۰۱۱ موفق به کسب نشان پلنگ برفی شده اند. «مهدی قلی پور» از هیمالیانوردان تبریزی با صعود قله خانتانگری و تکمیل صعودهای خود به قلل پنج گانه به عنوان سومین ایرانی موفق به کسب نشان پلنگ برفی شد.

%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%d8%ae%d8%a7%d8%b4%d8%a7%da%a9%db%8c-3

از سماموس تا دماوند

سعید بعد از گذراندن دوره‌های متفاوت کوهنوردی توانست قله های مختلفی را در داخل کشور فتح کند .از جمله این قله ها می‌توان به « سُماموس»، « درفک»، قله‌های شهرستان ماسوله، « ارتفاعات و کوههای اشکورات رودسر» چندین قله در استان های مازندران و قزوین و قله های «کرکس»، «الوند»، «آزاد کوه»، «شیر کوه یزد» اشاره کرد. سعید همچنین قله «سبلان»، «دماوند» و «علم کوه» را در فصول مختلف به دفعات فتح کرده است.

سعید می‌گوید: بعد از کسب تجربه‌های  فراوان و گذراندن دوره‌ها توانستم به ارتفاعات بالاتر صعود کنم. یعنی بعد از فتح قله‌های مختلف داخلی این ایده به ذهنم رسید که قله‌های خارج از ایران نیز فتح کنم. این بود که در سال ۱۳۸۶ برای اولین بار به قله «لنین» در کشور قرقیزستان صعود کردم. این قله از بلندترین قله ایران که دماوند است، حدود  هزار و پانصد متر بلندتر بود.

این اولین صعود بین المللی سعید خاشاکی محسوب می‌شد؛ قله‌ای که ۷۱۳۴ متر ارتفاع داشت.

سعید در ارتباط با جایگاه رشته کوهنوردی در ایران می گوید: جایگاه رشته کوهنوردی در ایران در حد مناسبی قرار دارد و کوهنوردان بنامی نیز در کشور هستند، با این حال افراد زیادی مانند من و امثال من با وجود صعودهای داخلی و جهانی فراوان و افتخاران برون مرزی نه تنها از طرف فدراسیون کوهنوردی بلکه از هیچ سازمان دیگری حمایت نمی‌شویم و این موضوع باعث شده است تا بسیاری از کوهنوردان انگیزه کافی برای ادامه این ورزش نداشته باشند.

%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%d8%ae%d8%a7%d8%b4%d8%a7%da%a9%db%8c-8

سعید و تیم همراه او در ۲۷ تیرماه امسال سفری ۳۶ روزه را برای صعود به دو قله کورژنوسکایا و سامانی آغاز کردند. این دو قله بالای هفت هزار متری در کشور تاجیکستان و جزء رشته کوههای پامیر است.  این دو قله همرا با با سه قله دیگر (لنین، خانتانگری و پوبدا) جزء قله‎هایی هستند که صعود به آن‌ها باعث گرفتن  نشان پلنگ برفی از کشور روسیه می‌شود. در حال حاضر در ایران ۳ نفر به این نشان نائل شده اند.

آن ۳۶ روز

در زمستان سال ۹۴ تصمیم گرفتم که به قله “کورژنفسکایا” صعود کنم. به همین دلیل تمرین‌ها خود را از همان موقع با صعود به قله‌های مختلف در شرایط سخت زمستانی آغاز کردم. با شروع سال شرایط صعود به این قله را بررسی کردم و از هزینه و زمان صعود و … آگاه شدم.

به گفته سعید این صعود ۳۶ روز طول می‌کشید و هزینه آن برای هر نفر بیش از ۱۱ میلیون تومان می شد، که برای صعود آن‌ها هیچ حمایت مالی‌ای از طرف هیچ یک از مسوولان صورت نگرفت. او به تنهایی سعی در تامین هزینه‌های این سفر داشت و در پایان توانست از پس هزینه‌ها برآید. سرانجام در آخرین روزهای تیرماه امسال سفر آن‌ها از تهران به سمت “دوشنبه” در قالب یک تیم ۱۶ نفره به سرپرستی مسعود آقابالایی آغاز شد. گفتنی است سعید خاشاکی تنها نماینده استان گیلان در این صعود بود.

سعید از راه دشوار سفر می‌گوید، از رفتن به شهر دوشنبه و روستای «جیرگیتال» و سپس حرکت به هلیکوپتر به سمت ارتفاعات قله های تاجیکستان.

%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%d8%ae%d8%a7%d8%b4%d8%a7%da%a9%db%8c-7

زمانی که با هلیکوپتر به ارتفاع ۴۲۰۰ متری رسیدیم با هوای بد منطقه روبه‌رو شدیم، تا جایی که صعود دو روز به تعویق افتاد. کل زمان صعود ما به قله کورژنفسکایا با ارتفاع ۷۱۰۵ متری پانزده روز به طول می‌انجامید که به روش متعارف “هم هوایی شدن” صورت گرفت. سوار شدن در هلیکوپتر و قرار گرفتن در میان آن همه کوه‌های سفیدپوش با رگه ‌های مشکی صخره ها تصاویر زیبایی را در ذهنم به ثبت رسید که آن همه زیبایی و مناظر بدیع در آنجا وجود داشته است.  اما صعود دوم ما رفتن به قله “سامانی” از آنجا شروع شد که بعد از برگشت از قله اول و سه روز استراحت در کمپ اصلی و البته با هماهنگی با سرپرست تیم، ۶ نفر از اعضا تیم تصمیم گرفتیم تا به قله سامانی در ارتفاع ۷۴۹۵ متری اینبار به سبک آلپی صعود کردیم.

%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%d8%ae%d8%a7%d8%b4%d8%a7%da%a9%db%8c-5

همه چیز یخ می بندد

سعید می‌گوید از روش یا سبک آلپی برای صعود استفاده کرده است و این روش را برای ما توضیح می دهد.

روش آلپی یا همان سبکبار روشی است که تنها یک کوهنورد مهارت دیده می‌تواند از آن استفاده کند چرا که در این روش بییشتر اتکا به توانایی های فرد است. یا به زبان ساده تر، برای کوهنوردی حرفه‌ای اصولا کمپ‌هایی وجود دارد که از پیش احداث شده است که کوهنورد می‌تواند از آن‌ها استفاده کند ولی در روش آلپی کوهنورد تمام مواد غذایی و وسایلی که نیاز دارد را باید حمل کند. به علاوه در روش سبکبار از استفاده از طناب ثابت، اکسیژن کمکی، باربر ارتفاع یا گروه پشتیبانی خودداری می‌شود. کوهنوردانی که از آمادگی بدنی بالایی برخوردار هستند، این‌گونه صعود رو می‌توانند انجام دهند.

%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%d8%ae%d8%a7%d8%b4%d8%a7%da%a9%db%8c-2

سعید خاشاکی صعود اول که به قله کورژنفسکایا بود را به روش محاصره‌ای و صعود دومش رو به روش آلپی انجام داد. به گفته او در صعود دوم هم‌هوایی خوبی در آن ارتفاع برای بدن او رخ داده بود؛ که به این معنی است که بدنش به ارتفاع و کمبود اکسیژن در آن ارتفاع عادت کرده بود.

سعید می‌گوید زمانی که برای اولین بار قدم این دو قله ۷۱۰۵ و ۷۴۹۵ متری نهاد نتیجه سال‌ها تلاش در زمینه کوهنوری و به آرزوهای دوران نوجوانی‌اش رسید. حسی که آن را از حمایت های همسرش می داند و برای آن از صفت، وصف نشدنی استفاده می‌کند.

سعید به عنوان خاطره ای از شب های حضور در قله های سامانی و کورژنفسکایا می‌گوید: در کمپ اصلی و در شبی که قرار بود صعود نهایی رو انجام بدیم  برف شدیدی می بارید. نیمه‌های شب به دلیل سرمای شدید در چادرم از خواب بیدار شدم و با این تصور که هنوز بارش برف ادامه دارد زیپ چادر را باز نمودم و به بیرون نگاه کردم. اما به جای دیدن هوای برفی با آسمانی بسیار زیبا و پرستاره روبرو شدم که تاکنون ندیده بودم. صبحش به قله صعود نمودیم.

%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%d8%ae%d8%a7%d8%b4%d8%a7%da%a9%db%8c-1

در یکی از کمپ های کورژنفسکایا دمای هوا ۲۴ درجه سانتیگراد زیر صفر بود و زمانی که به ارتفاع ۶۹۵۰ متری رسیدیم دمای هوا به منفی ۲۶ درجه سانتی گراد رسید به گونه ای که برای باز کردم زیپ چادرهایمان باید هربار روی آن آب گرم می ریختیم، همه چیز در این دما یخ می بندد.

سعیدخاشاکی قصد دارد اگر بتواند هزینه های رفتن به قله های دیگر تامین شود برای کسب نشان پلنگ برفی قله های دیگر را نیز فتح کند. باید دید حمایت مسوولان در این زمینه می تواند کمک رسان سعید برای کسب نشان پلنگ برفی باشد.

%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%d8%ae%d8%a7%d8%b4%d8%a7%da%a9%db%8c-9

پایان پیام/

 

کانال تلگرام لاهیجان

نظر شما؟

 • نام و نام خانوادگي *
  ۱۳۹۶/۰۶/۱۳ در ۳:۵۸ بعد از ظهر

  سلام با آرزوی موفقیتهای بیشتر برای برادر گلم انشالله به هر قله ای کی در مسیر آرزوهاش هست برسه و تک تکشونو فتح کنه در کنار همسر مهربون و گلش

  پاسخ دادن
 • محمدعباسی
  ۱۳۹۵/۰۶/۲۴ در ۱۱:۱۵ قبل از ظهر

  سلام علیکم
  باآرزوی موفقیت برای جناب آقای خاشاکی
  خدارحمت کند مهدی اعتمادی فر(دائولاگیری ۸۱۵۶ متر،سال۱۳۸۵) ومهدی عمیدی عزیز(مون بلان۴۸۰۷متر،سال۱۳۹۱)
  مرحوم عمیدی انسانی وارسته بودند.
  یادش گرامی

  پاسخ دادن