منتشر شده در :  ۱۷ مهر ۱۳۹۵
ساعت:  ۱۸:۴۰:۱۷


تله‌های زنده گیری در کمین پرندگان شکاری تالاب امیرکلایه

امروز در تالاب امیرکلایه لاهیجان ۸تله زنده گیری پرندگان جمع آوری شد.

به گزارش «لاهیجان»،شرایط خاص اکولوژیکی تالاب امیرکلایه موجب شده‌ است که این اکوسیستم آبی به عنوان زیستگاه، شمار بسیاری از پرندگان مهاجر نیز قرار گرفته و هرساله پذیرای گونه‌های مختلفی چون انواع قو،فلامینگو،اردک، غازهای وحشی، خوتکا، چنگر،گیلار، پلیکان و دههاگونه دیگر باشد.

دراین تالاب ۱۳۳گونه پرنده مربوط به ۴۱خانواده شناسایی شده است که ۳۹ گونه آن بومی و بقیه مهاجر هستند.

کارشناسان محیط زیست، شمار پرندگان مهاجر به این تالاب را در سال،بیش از ۳۰هزار قطعه اعلام کرده‌اند و این تعداد با توجه به ویژگی‌های منحصربه فرد،وسعت و منابع غذایی تالاب و در صورت تامین امنیت‌های لازم و جلوگیری از شکار و صید غیرمجاز به دهها برابر خواهد رسید.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد تالاب بین‌المللی امیرکلایه لاهیجان در مقایسه با دیگر تالاب‌های گیلان این است که این تالاب از محدود محیطهای تالابی آب شیرین است که تنها در یک کیلومتری دریا قرار دارد.

مامورین یگان حفاظت محیط زیست امیرکلایه لاهیجان جهت گشت و کنترل از عرصه ها مبنی بر جلوگیری از شکار و صید ۸ تله زنده گیری پرندگان شکاری را که توسط برخی افراد سودجو نصب شده بود شناسایی و سپس نسبت به تخریب و جمع آوری آن اقدام کردند.

امیری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان با اعلام این خبر گفت:با توجه به شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان مامورین محیط زیست جهت فراهم آوردن امنیت برای پرندگان در زیستگاه مناسب تالاب امیرکلایه بصورت مستمر در مناطق حضور دارند.

تاکنون در این تالاب ۱۳۳ گونه پرنده شناسایی شده که زیباترین گونه پرندگان می توان به کشیم کوچک،کشیم گردن سیاه،باکلان بزرگ،باکلان کوچک،حواصیل خاکستری،اگرت بزرگ،غاز خاکستری،اردک گیلار،اردک ارده‌ای،اردک خوتکا،اردک سرسبز،اردک فیلوش،اردک نوک پهن،اردک تاج‌دار،اردک سرحنایی،اردک بلوطی،اردک سیاه کاکل،یلوه آبی،چنگر نوک سرخ،طاووسک،چنگر،خروس کولی،خروس کولی دم سفید،پاشلک معمولی،پاشلک کوچک،کاکایی دریای خزر،کاکایی سر سیاه،سنقر تالابی،عقاب دریایی دم سفید، عقاب خالدار بزرگ، عقاب خالدار کوچک اشاره کرد.

کانال تلگرام لاهیجان