منتشر شده در :  ۳۰ مهر ۱۳۹۵
ساعت:  ۱۹:۵۹:۲۹


دلنوشته یک شهروند خطاب به فرماندار؛

به دولت «تدبیر و امید»، امید بسته ایم، ما را دلسرد نکنید

شما در سخنرانی تان اعلام کرده اید نرخ بیکاری در استان گیلان به زیر ۱۰ درصد رسیده است؛ جهت اطلاع بایستی بگویم ملاک مرکز آمار برای اشتعال یک فرد، فقط  یک ساعت کار در هفته  میباشد. این یک ملاک غیر واقعی بوده و در اکثریت کشور های جهان ملاک اشتغال، ۱۶ ساعت کار در هفته میباشد

به گزارش سرویس رصد فضای مجازی«لاهیجان»، فریدون خوشبو یکی از شهروندان فعال در شبکه های اجتماعی با انتشار یادداشتی در ارتباط با سخنرانی اخیر فرماندار لاهیجان مبنی بر کاهش نرخ بیکاری در استان گیلان نوشت:

جناب آقای فرماندار!! ما به دولت تدبیر و امید، امید بسته ایم؛ ما را دلسرد نکنید!!

خواهش میکنم سخنان من را بعنوان یک شهروند دلسوز و علاقمند به ترقی و تعالی کشور و شهرمان ببینید و آنرا جناحی و تخریبی تلقی نفرمائید. من و خانواده ام  به تدبیر و امید رای داده ایم و با ایمان بیشتر ی باز هم به تدبیر و امید رای خواهیم داد. دانش آموخته اقتصاد هستم و بیش از سی و پنج سال تجربه مدیریتی در صنایع مختلف این کشور داشته ام و به اندازه کافی باموضوعات تورم و رشد اقتصادی و اشتغال و نرخ های بیکاری آشنا هستم.

این فرمایش شماست: «فرماندار لاهیجان در نشستی با جمعی از اعضای حزب مردم سالاری؛ با اشاره به اینکه اخیرا نرخ بیکاری استان گیلان به زیر ۱۰ رسیده است، بیان کردند: عده ای فقط خود را می بینند و چون خودشان یا فرزند و اقوامشان شغلی ندارد میگویند که بیکاری بسیار فراگیر است. (۳۰مهر ۹۵ کد ۲۷۰۷۹۴خبر رسانی دیار میرزا)»…

فرموده اید: عده ای فقط خود را می بینند. نمیدانم این جملات را به مخالفان جناحی تان فرموده اید یا بعضی از مردم عادی. با عرض پوزش باید عرض بکنم  که این حرف اکثریت مردم و شهروندان است. بنظر بنده این فرمایش شما احساسی بوده و نوع بیان شما مرا به یاد ادبیات دولت قبلی می اندازد.

آقای فرماندار!!! یکی از دلایل محبوبیت دولت تدبیر و امید، صداقت، صراحت، حقیقت گویی و عزم و تلاش خستگی ناپذیرش برای حل مشکلات کشور  است. این دولت وارث انواع بهم ریختگی ها و بی تدبیری های بجا مانده از قبل بوده و هزاران میلیارد ریال پرونده اختلاس از آن دوران روی دستش است. خزانه خالی و بدهکار را تحویل گرفته و در ابتدای مسئولیت با صدها گره کور سیاسی و اقتصادی بجا مانده از دولت قبلی روبرو بوده است.

کار بزرگ دولت تدبیر وامید؛ در حل مقتدرانه بحران هسته ای و برون رفت از سالها تحریمات ظالمانه اقتصادی و ایجاد مناسبات دوستانه با دنیا بوده است، و این دستاورد بسیار پر ارزشی است و زیر بنای همه تحولات خوب در آینده  میباشد. هیچ عقل سلیم و بی نظری انتظار معجزه را در این زمان کوتاه ندارد هرچند برهمه سخت میگذرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس خط فقر را در سال جاری دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرده است، یعنی حقوق زیر این رقم مساوی حضور در محدوده «زیر خط فقر» است معمولا این مبلغ برای یک خانواده چهار نفره منظور میگردد این در حالی هست که حقوق ماهیانه یک کارگر طبق قانون کار حدود ۸۵۰ هزارتومان ماهیانه میباشد.

شما در سخنرانی تان اعلام کرده اید نرخ بیکاری در استان گیلان به زیر ۱۰ درصد رسیده است؛ جهت اطلاع بایستی بگویم ملاک مرکز آمار برای اشتعال یک فرد، فقط  یک ساعت کار در هفته  میباشد. این یک ملاک غیر واقعی بوده و در اکثریت کشور های جهان ملاک اشتغال، ۱۶ ساعت کار در هفته میباشد که مورد اجماع کلیه نخبگان اقتصادی دنیا بوده و مورد عمل سازمان ملل متحد میباشد.

کشور ایران تا قبل از دولت نهم از نرخ حداقل ۱۶ ساعت کار در هفته برای تعیین درصد اشتغال و نرخ بیکاری بهره می جست ولی از شروع بکار دولت نهم ملاک اشتغال را یک ساعت کار در هفته قرار دادند و این مبنای غلط هم اکنون نیز  مورد استفاده دولت قرار میگیرد.
در نظر بگیرید یک کارگر به ازای ۱۹۶ ساعت کار ماهیانه ۸۵۰ هزار تومان میگیرد.ی عنی ساعتی حدودا ۴ هزار تومان؛ اگر فقط هفته ای یک ساعت برایش کار فراهم باشد ماهیانه ۴ ساعت کار میکند و حقوق ماهیانه یک انسان شاغل از نظر دولت یازدهم حدود شانزده هزارتومان میشود!!

یعنی از نظر دولت اگر کسی ماهی شانزده هزارتومان درآمد داشته باشد، شاغل محسوب میشود و با این شغل میتواند یک خانواده چهار نفره را اداره نماید. بنابراین باید هم  آمار بیکاران استان به زیر ۱۰ درصد برسد.
جناب فرماندار!!

شما اصلا نیازی به کتمان واقعیات یا بزرگنمایی آمارها ندارید؛ اظهار نظر در موضوعات تخصصی اشتغال و بیکاری و متهم نمودن شهروندان به سیاهنمایی آنهم در شرایطی که همه باصبوری به همراه دولت مورد اعتمادشان دوران گذار را طی میکنند؛ بی انصافی بوده و هزینه نمودن از اعتبار معنوی دولت است.

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان