منتشر شده در :  ۳۰ آبان ۱۳۹۵
ساعت:  ۲۲:۰۴:۴۱


ثبت ۱۹ وقف جدید در لاهیجان و سیاهکل

رئیس اداره اوقاف لاهیجان و سیاهکل با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۹ مورد وقف در شهرستان های لاهیجان و سیاهکل به ثبت رسیده است، گفت: در شهرستان لاهیجان و سیاهکل ۷۰۰ موقوفه و ۲ هزار و ۲۰۰ رقبه داریم.

به گزارش«لاهیجان»، حجت الاسلام والمسلمین مهدی بازدار، رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در گفت وگو با ایکنا ، با اشاره به نقش وقف در فقرزدایی، اظهار کرد: ترویج و افزایش بهره‌وری از موقوفات با توجه به نقش عمده وقف در اقتصاد امری حائز اهمیت است در همین راستا اوقاف در تحقق خودکفایی و افزایش سطح تولیدات با برنامه‌ریزی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند.
وی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۹ مورد وقف در شهرستان های لاهیجان و سیاهکل به ثبت رسیده است، افزود: از این تعداد وقف ۱۲ وقف در شهرستان سیاهکل ثبت شده است؛ در اجرای طرح های مختلف آرامش بهاری، نشاط معنوی، سوگواره یاس نبوی، بصیرت عاشورایی و … سعی کردیم تا مردم را نسبت به مسائل شرعی حوزه وقف بیشتر آگاه کنیم و مردم نیز با دیدن اجرای امنیانه نیات واقفین، اطمینان پیدا کردند.
حجت الاسلام بازدار گفت: روضه خوانی برای امام حسین(ع)، اطعام فقرا، کمک جهیزیه، تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف، تحقیق و پژوهش مهم ترین نیات واقفین بوده است.
وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «سازمان اوقاف سازمان مفتخری است»، ادامه داد: اگر با همکاری سایر نهادها موقفات احیا شوند، یقینا هرگونه فقر در جامعه از بین می رود. هدف اولین واقف پیامبر(ص) هم این بوده که در جامعه اسلامی فقیری نباشد، با کمک وقف بار سنگینی از روی دولت برداشته می شود.
رئیس اداره اوقاف لاهیجان اضافه کرد: در شهرستان لاهیجان و سیاهکل مجموعه ۷۰۰ موقوفه و ۲ هزار و ۲۰۰ رقبه داریم.
حجت الاسلام بازدار با اشاره به اینکه کارهای عمرانی انجام شده در بقاع متبرکه درصد بالایی بوده، تصریح کرد: کارهای عمرانی شامل تعمیرات بنا، کاشی کاری، احداث سرویس بهداشتی، دیوارکشی بوده است.
وی یادآور شد: شهرستان لاهیجان و سیاهکل ۱۶۶ بقعه ثبت شده در سامانه اوقاف دارد که هنوز تعدادی از بقاع متبرکه به دلیل صعب العبور بودن برخی مناطق ثبت نشده اند.
پایان پیام/
کانال تلگرام لاهیجان