منتشر شده در :  ۹ آذر ۱۳۹۵
ساعت:  ۲۰:۵۳:۱۵


سجاد کاوسی؛

سینما، پرچمدار نهضت فرهنگی جهاد

در جمهوری اسلامی طی چند سال گذشته شاهد تقابل سینمای روشنفکری و انقلابی بوده ایم که به فراخور زمان فراز و نشیب های زیادی از جهت کیفیت، محتوا، تکنیک و به خصوص اقبال مردمی را دارا بوده است.

به گزارش سرویس یادداشت «لاهیجان»، سجاد کاوسی کارشناس ارشد علوم سیاسی نوشت:
«سینما از جمله مهمترین ابزار های تاثیر گذار بر اذهان مردم جهان است»؛ رسانه و به خصوص سینما از جمله مهمترین ابزار های تاثیر گذار بر اذهان مردم جهان است.
غرب و به خصوص ایالات متحده با استفاده از این امکانات به صورت کاملا عالمانه و حرفه ای سیاست های خود از جمله امور خارجه، فرهنگ، دین، جامعه مدنی، اقتصاد و…. بسیاری از استراتژی های مهم خود را پیش برده و به مقصود مد نظر  نزدیک می شود.
در جمهوری اسلامی طی چند سال گذشته شاهد تقابل سینمای روشنفکری و انقلابی بوده ایم که به فراخور زمان فراز و نشیب های زیادی از جهت کیفیت، محتوا، تکنیک و به خصوص اقبال مردمی را دارا بوده است.
در یکی دوسال اخیر تاکنون در بین تمامی فیلم های اکران شده در سینماها فیلم سالوادر به کارگردانی رضا عطاران و فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی از اقبال بالای مردمی از این فیلم ها سخن می گوید.
حال آیا این دو فیلم از محتوای بالایی برخوردار است؟ آیا باتوجه به تاثیرگذاری بالای این هنر، توانسته است جوابگوی مشکلات مردم باشد؟ یا با سیاه نمایی از جامعه ایران و لودگی و طنزهای بی محتوا صرف سرگرم کردن مردم و درآمد بیشتر هدفی دیگر دارد؟
در فلسفه سینما فیلم  (مام میهن) است و معرف شخصیت کشور از تمامی ابعاد می باشد.
آیا این دو فیلم توانسته تصویر روشن از جامعه ایران ارائه دهد.. درباره این نوع فیلم ها تا به همین جا بسنده می کنم.
اما بحمدلله اکنون شاهد ظهور تفکر مبنایی در عرصه سینمای انقلاب و تولید فیلم هایی با محوریت انقلاب و ارزش ها بوده ایم که این خود بستر ساز و چهارچوب خوبی برای رشد و ادامه کار در این عرصه است.  از جمله این فیلم ها، «چ»، «بادیگارد»، «ایستاده در غبار»، «شیار ۱۴۳» و…. را می توان اشاره کرد.

جهاد حمایت…

در استان گیلان باتوجه به جمعیت کثیر از دلبستگان جبهه انقلاب که قاطبه خود را عمار و سردار فرهنگ ارزشی و انقلابی  می دانند متاسفانه می بینیم که سینما به عنوان یک ابزار مهم جهت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، غریب واقع شده و سینمای انقلابی نیز مورد عدم توجه و نامهربانی توسط اکثر دوستاران آرمانهای انقلاب اسلامی واقع شده است..
مقام معظم رهبری در راستای حمایت از هنر ازرشی می فرمایند: «هنر،‌ زبان رسایی برای همه موضوعات و بخصوص موضوعات پیچیده‌ای مثل انقلاب است. هرچه امثال من درباره انقلاب بگوییم، نخواهیم توانست آن حقیقت عظیم را تشریح کنیم؛ مگر این که زبان هنر وارد میدان شود.
زبان هنر است که می تواند حوادث عظیم را تبیین و تشریح کند و ذهنها را روشن نماید».
لذا با توجه به تاثیرگذاری سینما و این فرموده و دغدغه ایشان در این زمینه می طلبد که جوانان انقلابی استان بیش از پیش به این امر مهم اهمیت داده و یا حداقل به صورت جهادی با حضور خود و تبلیغ آثار ارزشی در جامعه از هنر ارزشی حمایت کنند.
در چند وقت گذشته در سینماهای استان دو فیلم اکران شد که با بی توجهی و استقبال کم امت حزب الله یکی از آن فیلم ها(سیانور) به کارگردانی بهروز شعیبی از اکران خارج و فیلم پرمحتوای یتیم خانه ایران به کارگردانی ابو القاسم طالبی در غریبانه ترین شکل ممکن در حال اکران است که انقریبا آن هم از اکران خارج شود. فیلم یتیم خانه ایران به گفته میگویل لیتین از کارگردانان بزرگ سینمای شیلی این فیلم از بهترین فیلم هایی بوده که دیده و تعجب وی را بابت قدرت کارگردانان ما در زمینه ساخت فیلم برانگیخته است.
حال این فیلم در حال اکران است و توسط یکی از کارگردانان انقلابی و عقیدتی ساخته شده است که جنایت انگلیس ها را علیه مردم مظلوم ایران به تصویر می کشد مورد هجوم روشنفکران قرار گرفته است و در حال شکست خوردن است..
لازم است که دوستان انقلابی استان ما به تماشای این فیلم رفته و از این فیلم حمایت کرده تا سنگر این جبهه خالی نماند.
جهاد ادامه دارد…

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان