منتشر شده در :  ۱۵ آذر ۱۳۹۵
ساعت:  ۱۱:۲۴:۵۴


نعیمه مستشاری راد؛

مطالبه گری باید در مسیر حرکت انقلاب باشد

مطالبه گری موضوع خطیری است و نیاز به عقلانیت، شجاعت، علم و بصیرت و پذیرش مسئولیت اجتماعی دارد و باید از هرگونه مواجه سطحی و گزینشی پرهیز کرد.

به گزارش سرویس یادداشت «لاهیجان»، نعیمه مستشاری راد فعال دانشجویی لاهیجان درباره روز دانشجو نوشت: «اثر بخشی مطالبه گری باید در  مسیر حرکت انقلاب و جهت‌گیری مطلوب باشد».
تاریخ، برای انقلاب دانشجویان در سال ۱۳۳۲ که در دانشگاه تهران آغاز شد، احترام ویژه ای قائل است. ۱۶ آذر ۱۳۳۲ نشان از مطالبه گری دانشجویانی دارد که استقلال و آزادی را با مجاهدت و فداکاری به دست آوردند و دانشجویان امروز، مسئول نگهبانی از این امانت بزرگ هستند.
موضوع مطالبه گری موضوع خطیری است و نیاز به عقلانیت، شجاعت، علم و بصیرت و پذیرش مسئولیت اجتماعی دارد و باید از هرگونه مواجه سطحی و گزینشی پرهیز کرد.
ماهیت موضوع و ابعاد مفهومی اندیشه، باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد و از هرگونه نقد تند، غیرمنصفانه پرهیز شود که تندگرایی، حاصلی جز طرد شدن ندارد و درست به مانند طبل تو خالی است که تنها صدا دارد و در عمل دستاوردی نیست.
مطالبه گری نیاز به مطالعه اسلامی و مطالعه جهانی دارد زیرا که آشنا شدن با تفکرات مختلف، راه را برای استقلال اقتصادی یا اجتماعی باز می کند.
رهبر انقلاب در باب مطالبه گری فرمودند: «همت شما باید این باشد که این عرصه سیاسی را تامین کنید، از هیچ چیز هم نباید بیمناک باشید نه اینکه ملاحظه نکنید- ملاحظه یعنی عقل را به کار گرفتن؛ این همیشه لازم است- اما آن چیزی را که حق تشخیص می دهید، باید مطالبه کنید نه فقط خواستن با زبان و با شعار- البته یک وقت شعار لازم است، یک وقت هم لازم نیست- باید کار و تلاش هم کرد… بسیجی عدالت طلب است».
اثر بخشی مطالبه گری باید در  مسیر حرکت انقلاب و جهت‌گیری مطلوب باشد و این خود نیازمند یک نگاهِ عدالت محورانه و متعهدانه به نهضت و جنبش دانشجویی است.
دغدغه دانشجوی امروز باید در مسیر حذف فقر و استضعاف، مادی گرایی، شکاف طبقاتی و بی عدالتی باشد.
این که افسران جنگ نرم بتوانند در بخش‎های تهاجم فرهنگی و اعتقادی به صورت جدی نقش آفرینی کنند، این خود نشان دهنده این است که سد محکمی در برابر تهاجم غربی، علیه ایران اسلامی قرار گرفته است.
دانشجویان نباید مطالبه گری را کنار بگذارند و مطالبات فرعی را جایگزین مطالبات اصلی کنند، که اگر این امر محقق شود نشان دهنده این است که جنگ فرهنگی، بیش از گذشته به چشم می‎خورد.
دغدغه های دانشجویی باید در مسیر  آموزه های اسلامی باشد تا دانشجو را به سمت پژوهش میدانی سوق دهد.
در پایان ذکر این نکته ضروری است که منطق حاکم در مطالبات دانشجویی باید بر اساس نظام فکری سازنده و به دور از شعار و لغزش و خطا باشد.

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان