منتشر شده در :  ۱۷ آذر ۱۳۹۵
ساعت:  ۰۸:۴۵:۲۳


تالاب امیرکلایه لاهیجان میزبان بیش از۲۰ هزار پرنده مهاجر

رئیس اداره محیط زیست شهرستان لاهیجان گفت: تاکنون بیش از ۲۰ هزار قطعه انواع پرنده مهاجر برای زمستان گذرانی در تالاب بین المللی امیرکلایه فرود آمده اند.

به گزارش «لاهیجان»، علی امیری افزود: شمار پرندگان آبزی و کنار آبزی که طی امسال در تالاب امیرکلایه فرود آمده اند؛ به دلیل شرایط آب و هوایی، حفاظت از این تالاب و تامین امنیت کافی برای پذیرایی از پرندگان، نسبت به سال های گذشته بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: این تالاب دارای ۱۰۵ گونه گیاهی و زیستگاه ۱۵ گونه و زیر گونه ماهی است و هر ساله ۱۳۶ گونه پرنده مهاجر برای زمستان گذرانی به این تالاب فرود می آیند.
امیری این تالاب را محل فرود پرندگان کمیابی مانند اردک سرحنایی و سرسفید، پلیکان خاکستری و پرندگانی نظیر باکلارکوچک و بزرگ، چنگر و محل زیست ماهیانی مانند کپور معمولی، لای ماهی و حاجی طرخان ذکر کرد.
تالاب بین المللی امیرکلایه با مساحت یک هزار و ۲۳۰هکتار مساحت با اینکه در نزدیکی های دریای خزر قرار دارد، تنها تالاب گیلان به شمار می رود که آب شیرین دارد و آب آن از چشمه های داخل خود تالاب تامین می شود.
این تالاب در سال ۱۳۴۹ به عنوان منطقه حفاظت شده در شورای عالی محیط زیست کشور تصویب و با توجه به جاذبه‌ها و ویژگی‌های اکولوژیکی ‌آن، در سال ۱۳۵۴ در فهرست ۱۹ تالاب ایران، ثبت بین المللی شد.
تالاب بین المللی امیرکلایه در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال شرقی لاهیجان و بین شهرهای لنگرود، لاهیجان و بندرکیاشهر قرار دارد.

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان