منتشر شده در :  ۱۹ آذر ۱۳۹۵
ساعت:  ۰۸:۲۵:۲۹


نعیمه مستشاری راد

نقض برجام و شروع بلاتکلیفی برای استکبار جهانی

امروز نقض برجام از سوی دولت آمریکا نشان دهنده این است که ادبیات پاستوریزه آمریکایی سرانجام جای خودش را به ذات استکباری داده و با بیان افکار خُرد و کوچک باعث شروع یک دوران بلاتکلیفی برای خود شده است.

به گزارش سرویس یادداشت «لاهیجان»، نعیمه مستشاری فعال دانشجویی دانشگاه آزاد لاهیجا دریادداشتی درباره برجام نوشت: برجام با تدبیر رهبری یک عهد مقتدرانه،  برای سیاست تنش زدایی در منطقه و جهان و یکی از سنگین ترین تعهدها و ارزشمند ترین سند معتبر ملی و بین الملی در عصر کنونی است.

زمانی که برجام امضا شد، هیچ کشوری تصور نداشت که ایران در جامعه بین المللی تنها با سیاست دیپلماسی سرانجام حرف حق خود را به نتیجه برساند. برجام حاصل تفکر دیپلماسی ایرانی است و آگاه باشیم که این توافق به تصویب شورای امنیت رسیده و زیر پا گذاشتن آن بی اعتباری طرف مقابل را نشان می دهد. مسائل جهانی را باید با  ظرافت و باریک بینی حل کرد و این نیاز به یک نرمش قهرمانانه دارد. این نرمش قهرمانانه همان حرکتی بود که وزارت خارجه به آن جامعه عمل پوشاند و ثابت کرد که ایران به دنبال انرژی صلح آمیز هسته ای است و نشان داد بحران سازی های جهانی علیه ایران راه به جایی نبرده و نخواهد برد. ناگفته نماند  رهبر انقلاب هیئت مذاکره ‌کننده را هیئتى ” امین، غیور، شجاع، متدیّن ” می دانند. ایشان استراتژیست هوشمندی هستند که “بدعهدی آمریکا” را متوجه دشمن کرد و تیم مذاکره کننده را که خطوط قرمز صیانت از اهداف ملی را با شیطت رد کرده بود ، در تندباد سرنوشت رها نکرد.
«الَّذِینَ یَنقُضونَ عَهْدَاللَّهِ مِن بَعْدِ مِیثَقِهِ و َیَقْطعُونَ مَا أَمَرَاللَّهُ بِهِ أَن یُوصلَ و َیُفْسِدُونَ فی الاَرْضِ أُولَئک هُمُ الْخَسِرُونَ»؛”(فاسقان آن ها هستند که) پیمان خدا را پس از آن که محکم ساختند، می شکنند و پیوندهائی را که خدا دستور داده برقرار سازند قطع می نمایند و در جهان فساد می کنند، این ها زیانکارانند”.

امروز نقض برجام از سوی دولت آمریکا نشان دهنده این است که ادبیات پاستوریزه آمریکایی سرانجام جای خودش را به ذات استکباری داده و با بیان افکار خُرد و کوچک باعث شروع یک دوران بلاتکلیفی برای خود شده است. این که رئیس جمهور منتخب آمریکا، بدون ملاحظات سیاسی برجام را زیر پا گذاشته و تعهدات بین المللی را بی اعتبار خوانده، این خود باعث هنجارشکنی سیاسی در عرصه جهانی شده است.

مسائل و مشکلاتی که حل شده است را نباید دوباره نقض کرد که این خود باعث به وجود آمدن یک جهنم سیاسی برای کشورها می شود. کشوری که خود را ابر قدرت می داند نباید با نقض پیمان، باعث بی آبرویی خود شود. تصمیمات دیکتاتوری و خودسرانه قدرتی نخواهد آورد و حاصلش چیزی جز خشونت و ستیزه میان کشورها نیست. بعد از توافق در برجام سران کشورها متعهد شدند که به آن پایبند باشند و طبق ارزیابی های جامع صورت گرفته نشان می‌دهد ایران تعهدات خود را در این توافق  انجام داده و به آن پایبند بوده است.

هر کشوری میتواند برای باز کردن و حل کردن مسائل، جنگ کند ولی زمانی گشایش حاصل می شود و ملت ها در رفاه می شوند که، همه کشورها به اصول سیاسی و بین المللی پایبند باشند و با خودسری و بی فکری تهدیدی برای امنیت نباشند. تیم دیپلماسی و امنیتی ترامپ، متشکل از  افرادی به مانند ژنرال فلین و ژنرال متیس که همگی سابقه ضدیت شدید با ایران و برجام دارند. اینکه ما نباید به آمریکا اعتماد کنیم صددرصد درست است ولی ایران هم کشورمتحد استراتژیک قدرتمند، بین‌المللی و منطقه‌ای می باشد. در این برهه از زمان وقت فرصت سوزی نیست زیرا فرصت سوزی شانس موفقیت‌های بین‌المللی را کاهش می دهد. تیم مذاکره کننده اکنون باید حقوق ملت را در حوزه هسته‌ای به جدیت دنبال کند و از اهرم های قانونی برجام استفاده کند. اکنون زمان آن است که ایران با سیاست مدبرانه، همراه با تعامل باسایر اعضای برجام و کشورهای ۵+۱ سیاست ضد برجام آمریکا را در سطح جهانی منزوی نمونده و بدعهدی او را به سایر کشورها به اثبات برساند و در پایان ذکر این نکته ضروری است که کوچکترین غفلت از سوی مذاکره کنندگان  می‌تواند یک مذاکره برده را به یک تراژدی باخته تبدیل کند.

 

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان