منتشر شده در :  ۱۱ خرداد ۱۳۹۶
ساعت:  ۱۴:۳۹:۳۰


مسعودرضایی خلیق؛

شرحی بر پنجمین دوره انتخابات شورای شهر لاهیجان

بازرس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان گیلان طی بیانیه ای انتخابات شورای شهر لاهیجان را فاقد سلامت لازم اعلام و تائید نتیجه ی اعلام شده را نیز ناممکن برمی شمرند .

به گزارش سرویس یادداشت «لاهیجان»، مسعود رضایی خلیق در یادداشتی نوشت: بر خلاف آنچه که از تعریف انتخابات در دموکراسی های غربی می شناسیم ، تعریف انتخابات در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیش از هر چیز برخاسته از اصول و ارزش هایی است که شالوده ی بنای آیین و فرهنگ اسلامی و ایرانی ما را استوار ساخته است. در چنین تعریفی هدف نهایی هر حرکت اجتماعی ، تعالی انسان و رساندن او به جایگاهی است که به معنای واقعی بتواند شایسته دریافت عنوان خلیفه اللهی در زمین گردد. انتخابات در ایران اسلامی ، تنها به معنای برگزیدن مطلوب از میان چند نامطلوب نبوده و عیار و سنجه های نفسانی در بوته ی چنین آزمونی در پست ترین جایگاه ممکن قرار دارد از این روز صرف نظر از قوانین حاکم بر امر انتخابات ، اصولی ارزشی و قوانین نانوشته ی بسیاری ناظر بر فرایند گزینش افراد متصور است.
اما قانون گذار به منظور برقراری فضای عدالت و مساوات و با در نظر گرفتن حریم حقوق نفس و ناس مواردی را بعنوان حدود اخلاقی و محدودیت های رفتاری نامزدها و طرفداران آنان فرض نموده است که طبق ماده ۶۷ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور مواردی همچون توصیه به نوشتن اسم نامزد معین ، تهدید یا تطمیع در امر انتخابات و خرید و فروش رای از آن جمله می باشد.
علی رغم صراحت قانون گذار در ذکر تخلف های انتخاباتی، موارد فوق به سهولت در قالب مصادیق نگنجیده و به راحتی توسط مرتکبین تکذیب و انکار می گردند.
البته تخلفات به وقوع پیوسته در عرصه انتخابات شورای شهر لاهیجان محدود به موارد فوق نبوده و فهرست زیر را شامل می شود :
۱- راه اندازی گروه ها و کانال های مجازی در زمان غیر مجاز
۲- توزیع انواع کارت ویزیت و تراکت در زمان غیر مجاز
۳-  جوسازی مهندسی شده و اعلام پیروزی خود پیش از انتخابات با ذکر رقم ریالی سرمایه و تصریح بر روش خرید آراء
۴- انتساب انواع تهمت ها و جرایم (صحیح یا غلط) در فضای مجازی
۵- راه اندازی کارناوال های تبلیغاتی سیار در کوچه و خیابان و بازار و برهم زدن آرامش رهگذران
۶-چاپ انواع پوستر و تراکت در تیراژ بسیار بالا و نصب بی ملاحظه بر دیوار های اماکن عمومی و خصوصی و تاسیسات شهری و بخصوص معدوم سازی تبلیغات سایر نامزدها
۷-ایجاد آلودگی صوتی در محل ستادهای تبلیغاتی
۸-  و نهایتا درصدر تمام تخلفات، پدیده منحوس خرید آرای اقشار آسیب پذیر جامعه مخصوص مردمان محلات حاشیه شهر و روستاییان

متاسفانه از نخستین ساعات شروع رای گیری گزارشات نگران کننده ای از وقوع تخلفات آشکار در شعب اخذ رای به بازرس محترم هیات عالی نظارت بر  انتخابات شوراهای اسلامی استان گیلان جناب آقای مهدی شمس واصل گردید و همزمان به گواهی عموم شهروندان که در سطح شهر حاضر و ناظر بوده اند افراد دارای وابستگی های مشخص هر یک در اطراف یکی از شعب اخذ رای شهر لاهیجان آشکارا به خرید رای اشتغال داشته اند. تصاویر برخی از دلالان و مشخصات خودروهای حامل وجه نقد در اختیار بازرس محترم قرار دارد .
در نتیجه در تاریخ ۳۱/۰۲/۱۳۹۶  بازرس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان گیلان طی بیانیه ای انتخابات شورای شهر لاهیجان را فاقد سلامت لازم اعلام و تائید نتیجه ی اعلام شده را نیز ناممکن برمی شمرند .
بلافاصله پس از پایان مراحل رای گیری و اعلام نتایج انتخابات، شش نفر از کاندیداهای حاضر در انتخابات با تقدیم گزارشات جداگانه به دفتر فرمانداری محترم لاهیجان مراتب اعتراض خود را به روند اجرای انتخابات اعلام و ساعاتی بعد شکایت گروهی دیگر از نامزدها به فرمانداری لاهیجان تقدیم گردید .


در عصر ۰۳/۰۳/۱۳۹۶ و در حاشیه مراسم گرامیداشت آزادسازی خرمشهر طومار اعتراض شهروندان لاهیجانی مبنی بر اعلام انزجار و تبری از فرایند ناصواب انتخابات به طول هفت متر در صحن مسجد جامع لاهیجان نصب و امضا گردید که تصاویر آن نیز به پیوست تقدیم می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالله زاده امام جمعه محترم شهرستان لاهیجان نیز در خطبه های نماز جمعه مورخ ۰۵/۰۳/۱۳۹۶ بر وقوع خرید و فروش آرا در انتخابات شورای شهر لاهیجان تصریح و رسیدگی به موضوع را به ریاست محترم هیئت نظارت بر انتخابات شهرستان ارجاع نمودند.

 

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان