منتشر شده در :  ۱۶ تیر ۱۳۹۶
ساعت:  ۲۰:۳۷:۴۵


چگونه شادتر زندگی کنیم؟ +عکس

غالب اوقات ما به بیرون می­نگریم و تصور می­کنیم که اگر این چیز یا آن چیز و یا تمام وضعیت های خاص را گردآوری کنیم خوشحالی بدست میاید، اما در این تعریف است که ما حکم ویران شدن خوشحالی را صادر می­کنیم.

به گزارش سرویس سلامت روان «لاهیجان»، الهه نادی در جدیدترین کارگاه سلامت روان گفت:

انسان متمدن امروزی علی رغم دست یافتن به علم و تکنولوژی، گمشده بزرگی به نام خوشحالی دارد. بیش از چند دهه است که در کشورهای غربی ضرورت استفاده تفکر و اندیشه جهت یافتن این گمشده و شناخت بیشتر انسان مورد بحث قرار گرفته است.
تقریبا تمام دوستان و آشنایانی که با آنها در طول زندگی خود در ارتباط بودم به کرات از افسردگی و احساسات مخرب حداقل در برهه های زمانی خاص رنج برده­اند و حتی اطرافیانشان را تحت شعاع قرار داده اند. نتایج مطالعات تجربی حاکی از این حقیقت است که خوشحالی عاملی مهم در موفقیت فردی و درآمد مالی افراد است. لیکن ضرورت طرح چنین مباحثی بیش از بیش احساس میشود مخصوصا در جامعه ما که مردم از رفاه کمتری برخوردار هستند و با مشکلات متعددی مانند بیکاری، اعتیاد، طلاق و … روبه رو می­باشند. متاسفانه اطلاع رسانی و آگاهی عمومی از چنین مباحث مهمی، که هر لحظه کیفیت زندگی انسان را تحت تاثیر خود قرار میدهد، بسیار پایین می­باشد. بنابر نتایج مطالعات تجربی دانشمندان علوم اجتماعی که نشان داده شده خوشحالی از عوامل موفقیت، هم در حوضه فردی و هم حرفه ای افراد، به حساب می­آید.

تعریف خوشحالی یا رفاه


اگر شما به خصوصیات این دو توجه کنید خواهید دید که لذت مشروط به زمان، مفعول و مکان است. برای مثال؛ وقتی آهنگی را که خیلی دوست داریم، بارها و بارها گوش می­دهیم دیگر جذابیتش را از دست می­دهد و خسته کننده می­شود. باید بگوییم که لذتها مصرف کردنی هستند؛ یعنی با تجربه کردن آن، حال خوب خودش را به ما منتقل می­کنند و گویی مصرف می­شوند.
خوشحالی صرفا یک حس فرح بخش زود گذر نیست؛ بلکه آرامش عمیقی است که ما آن را در درون خود احساس می­کنیم.از شما می­پرسم که آیا ما می­توانیم این نوع خوشحالی را در حالت افسردگی (یا به عبارت بهتر زمانی که اتفاق ناگواری در زندگیمان رخ می­دهد) نیز داشته باشیم؟ جواب مثبت است.
اگرچه شادی یک امر ذاتی و درونی است، با این حال نمی­توان نقش پررنگی که محیط می تواند در کاهش یا افزایش آن ایفا کند، نادیده گرفت. زمانی که یک فرد احساس شاد بودن می­کند و از تمام شرایط موجود در محیط خود لذت برده و احساس رضایت دارد، این حس اگر با نشاط اجتماعی و گروهی جامعه نیز همراه شود مسلما احساس لذت و خوشی بیشتری را به همراه خود خواهد داشت. در نتیجه، شاد بودن جامعه یکی از عواملی است که در توسعه اقتصادی ، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. تحقیقات در حوزه اجتماعی نشان می دهد که شادی­های سالم، موجب کاهش نابسامانی­های خانوادگی و طلاق و همچنین افزایش میل و رغبت تحصیلی می­گردد و در حوزه اقتصادی نیز شادی موجب تولید و اشتغال بیشتر شده و افراد معمولا نگرش خوش بینانه تری نسبت به زندگی و امور پیرامون خود و جامعه خواهند داشت.
پس بهتر است افکار شاد وسلامت داشته باشیم و سلامتی را حق انسانی و شایسته خود بدانیم با خود ملایم باشیم و خانواده خود را بپذیریم و دوست بداریم و بدانیم که یکی از کلیدهای شادی و خرسندی ، تمرکز ذهن بر زمان حال است و این لحظه تنها زمانی است که ما آن­را در اختیار داریم. برای کسب احساس شادمانی در زندگی راه های گوناگونی وجود دارد که ما به چند نمونه از آن اشاره می­کنیم:

راه­های رسیدن به شادمانی در زندگی

از پرسش کردن باز نمانیم : هرگاه از انجام کاری دلزده و خسته شدیم از خودمان بپرسیم، چگونه میتوانیم کارهایمان را به شکلی بهتر و سریعتر و در راهی ساده تر و سرگرم کننده تر انجام دهیم تا به هدف نهایی برسیم؟!!

ضعف های خودمان را بپذیریم : واقعیت این است که هرکس ضعف هایی دارد به جای فروماندن در ضعف های خود و گرفتار شدن در دام یاس و ناامیدی بکوشیم انتقاد پذیر بوده و بر ضعف هایمان غلبه کنیم و به دنبال راهکار باشیم.

نقاط قوت خود را تقویت کنیم : انسان مجموعه ای از استعداد های گوناگون است که می تواند با شناسایی و رشد و پرورش آن­ها به کمال برسد. پس با کشف توانایی خود و پرداختن به کارهای مثبتی که به آن علاقه داریم، بیشترین لذت را از زندگیمان ببریم.

با خودمان صادق باشیم : مواردی را که با خودمان صادق و رو راست نبوده ایم بنویسیم و راه صادق بودن را برای بررسی خطاهای خود بیابیم. تابلویی از صداقت باشیم و درس صادق بودن را به فرزندانمان نیز بیاموزیم.

یک مهارت جدید یاد بگیریم : به جای آن­که به کارهایی بچسبیم که شاید هیچ وقت در آن ها پیشرفت نمی کنید، فعالیت­هایی را انتخاب کنیم که به آن­ها علاقمند هستیم و از انجام آن­ها نیز لذت ببریم.

نگرانی­هایمان را بلافاصله به یک عمل مثبت تبدیل کنیم : برای موقعیت های شغلی به چند جا زنگ بزنیم یا برای یک کار داوطلبانه به گروه های اجتماعی بپیوندیم.

لیستی از دست آوردهایمان تهیه کنیم : لیستی از موفقیت­ هایمان تهیه کنیم -حتی موارد کوچک-و هر روز چیزی به آن اضافه کنیم. برای اینکه جایی برای رضایت از خود باز کنیم، بهتر است قدری از ناراحتیمان را کم کنیم.

در ذهن خود یک جعبه به نام توقعات در نظر بگیریم: هر زمان که شروع کردیم به فکر کردن به اینکه چگونه امور باید پیش بروند و یا باید تا به حال پیش می رفتند ، این افکار را داخل جعبه بیندازیم.

به طور کلی باید توجه داشت که خوشحالی یکی از حالات وجودی است که باید عمیق باشد و تحت تاثیر محرکهای بیرونی قرار نگیرد. خوشحالی نمی­تواند یک شور و احساس زودگذر باشد. غالب اوقات ما به بیرون می­نگریم و تصور می­کنیم که اگر این چیز یا آن چیز و یا تمام وضعیتهای خاص را گردآوری کنیم خوشحالی بدست میاید، اما در این تعریف است که ما حکم ویران شدن خوشحالی را صادر می­کنیم. انتظار داشتن همه چیز باعث می­شود اگر چیزی را جا بگذاریم تمام آن فرو بریزد و همچنین وقتی که وضعیتمان بد می­شود سعی کنیم که شرایط بیرونی را درست کنیم؛ ولی کنترل ما به دنیای بیرونی محدود و موقتی است. پس خوشحالی را باید در حالات درونی جستجو کرد نه در محرکهای بیرونی.
کلینیک تخصصی مشاوره و سلامت روان دکتر عیوضی، متشکل از تیمی مجرب ومتخصص در حوزه بهداشت روان شامل: متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک) و روانشناسان با تجربه خانم و آقا، باهدف ارتقاء اطلاع عموم درزمینه سلامت روان اقدام به برگزاری کارگاه های با زمینه های مختلف و به­روز روانشناختی در روزهای دوشنبه هر هفته ساعت ۱۰ صبح در محل کلنیک واقع در لاهیجان ، کوچه توکلی، روبروی میراث فرهنگی نموده است.

موضوع کارگاه هفته آینده ما در تاریخ ۱۹ تیر، با موضوع شناسایی و تنظیم هیجانات خود توسط “دکتر سمیه هاشمی زاده” برگزار خواهد شد.

به گزارش «لاهیجان»، کلینیک تخصصی مشاوره و سلامت روان دکتر عیوضی، متشکل از تیمی مجرب و متخصص در حوزه بهداشت روان شامل متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) و روانشناسان با تجربه خانم و آقا، باهدف ارتقاء اطلاع عموم درزمینه سلامت روان اقدام به برگزاری کارگاه های با زمینه های مختلف و به­روز روانشناختی در روزهای دوشنبه هر هفته ساعت ۱۰ صبح در محل کلنیک واقع در لاهیجان ، کوچه توکلی، روبروی میراث فرهنگی نموده است.

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان