منتشر شده در :  ۲۵ تیر ۱۳۹۶
ساعت:  ۱۳:۱۹:۵۱


شناسایی و تنظیم هیجانات فردی +عکس

باور های منفی درباره هیجان، تجربه احساس ناخوشایند را بیش از پیش تشدید کرده و موجب بی نظمی هیجانی می شود اصلاح این باور ها می تواند ما را در سالم سازی ، پذیرش و بکار بردن  راهبرد های بی فایده ای همچون سرکوب هیجان، اجتناب هیجانی و رفتارهای مقابله ای که نتیجه ناسازگارانه ای  مثل پرخوری، سوء مصرف مواد، خود اسیبی و … دارند یاری نماید.

به گزارش سرویس بهداشت روان «لاهیجان»، سمیه هاشمی زاده ( دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی سلامت ) در آخرین کارگاه سلامت روان دکترعیوضی گفت: واکنش کلی و کوتاه به یک واقعیت غیر منتظره همراه با یک حالت عاطفی خوشایند یا ناخوشایند هیجان نامیده می‌شود در روانشناسی هیجان جایگاه بسیار حساس و بنیادی دارند زیرا ریشه بسیاری از اختلال‌های روانی را تشکیل می‌دهند. حتی سلامتی انسان را تضمین می‌کنند مثلاً هیجان ترس باعث فرار از خطر و نجات جان فرد می‌شود ارزش بقا دارند. هیجان نوعی احساس است مانند (غم ، اضطراب ، خشم ، ترس) ولی فکر باوریست درباره‌ی واقعیت (برای کمک به خودم نمی‌توانم کاری بکنم) .

انواع هیجان

همه ما انواع گوناگونی از هیجان‌ها را تجربه می‌کنم و می‌کوشیم با توسل به روش‌هایی کارامد یا ناکارامد با این هیجان‌ها مقابله کنیم هیجان‌ها در روانشناسی معمولاً به احساس‌ها یا واکنش‌های عاطفی اشاره دارند . مثل ترس ، خشم ، نفرت ، عشق ، شادی ، استرس و … تفاوت‌های فردی به درک و شناخت هیجان ها و علت شدت و مدت آن بستگی دارد.

هر هیجان از سه مؤلفه اساسی برخوردار است .

مؤلفه شناختی: افکار ، باورها و انتظاراتی که نوع و شدت هیجانی را تعیین می‌کند آنچه برای یک فرد فوق‌العاده لذتبخش است ممکن است برای دیگری کسل کننده یا آزارنده باشد. گاهی یک باور فرهنگی است مثلاً ( ترس بد است ، مرد نباید غمش را نشان دهد و … )

مؤلفه فیزیولوژیکی: شامل تغییرات جسمی در بدن است مثل میزان افزایش ضربان قلب وافزایش فشار خون در هنگام خشم.

مؤلفه رفتاری: به حالت‌های مختلف ابراز هیجان ها اشاره می‌کند، نشانه های کلامی  و جلوه‌های حرکات بدن ، نشانه های غیر کلامی، بدون وجود هیجان‌های مختلف ، زندگی ما نیز فاقد معنی ، حس ، شادی و ارتباط با دیگران خواهد لود .

شناخت هیجان‌ها به ما کمک می‌کنند تا با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنم. افرادی که هیجان‌ها خود را شناسایی و در مورد آن صحبت می‌کنند اغلب  ارتباط سالم‌تر را تجربه می کنند .

تمرین شناسایی هیجان

یک خاطره هیجان انگیز که قبلا تجربه کرده اید. خاطره که هیجان را به نسبت بالا در شما ایجاد کند را با چشم بسته یاد آوری و بازسازی کنید. در هنگام تجربه خاطره کجا؟ کی؟ چه حرفی ؟ چه لباسی ؟ و اینکه هوا چطور بود؟ خوب به رفتارهای وعکس العمل های بدنتان دقت کنید. تندی تنفس ، طپش قلب؟ در فکرتون چی می‌گذره دقت کنید ؟

وقتی داشتی تجربه‌اش می‌کردی توی شونت ، دستت چه خبر بود ؟ توی دلت چه خبر بود ؟ توی زانوهات چه خبر بود ؟ توی سرت چه میگذشت ؟

در واقع  هنگام تجربه هیجان ما ۳ نوع پاسخ داریم؛

جنگ

گریز

ابهام: مثل فلج شدن هنگام دیدن مار

اولین هیجانی که ظاهر می‌شود خشم، دومین اضطراب ، سومین غم ، چهارمی خوشحالی

شایع‌ترین ¬ توالی خشم – اضطراب – غم و ….

بعد از اینکه هیجان را در بدن خود کاملاً حس کردید حالا برای آن یک اسم بگذارید مثل استرس، خشم، غم، ترس و …

اجازه بدهید که کاملاً وارد بدن شود. می توانید با خود بگویید من مجبور نیستم از شر یک احساس رها شوم. می توانم ان را بپذیرم، تحمل کنم و به آن خوش آمد بگوییم درست همانند مهیمانی که وارد منزل می شود.

می توانیم به هیجان خود بگوییم باز هم به سراغ من آمدی، خوش آمدی من با شناخت تو به انجام وظایف دیگرم می پردازم.

کمی پیش من بنشین من می پذیرم که غمگین هستم ، من می دانم چنین حسی دارم، ولی می توانم همزمان  به انجام کارهای دیگری بپردازم ،که مرا  قادر می سازد هدفهایی ارزشمندی  را محقق سازم. در نتیجه شما به انجام کارهایی برای خودت می پردازی که ارزنده و لذت بخش هستند

باور های منفی درباره هیجان، تجربه احساس ناخوشایند را بیش از پیش تشدید کرده و موجب بی نظمی هیجانی می شود اصلاح این باور ها می تواند ما را در سالم سازی ، پذیرش و بکار بردن  راهبرد های بی فایده ای همچون سرکوب هیجان، اجتناب هیجانی و رفتارهای مقابله ای که نتیجه ناسازگارانه ای  مثل پرخوری، سوء مصرف مواد، خود اسیبی و … دارند یاری نماید.تا بتوانیم الگویی سازگارانه تر و واقع گرایانه تری از تجربه هیجانی را پدید آوریم، آگاهی و تمرین تجربه فوق می تواند ما را در راستای این هدف یاری دهد.

به گزارش «لاهیجان»، کلینیک تخصصی مشاوره و سلامت روان دکتر عیوضی، متشکل از تیمی مجرب و متخصص در حوزه بهداشت روان شامل متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) و روانشناسان با تجربه خانم و آقا، باهدف ارتقاء اطلاع عموم درزمینه سلامت روان اقدام به برگزاری کارگاه های با زمینه های مختلف و به­روز روانشناختی در روزهای دوشنبه هر هفته ساعت ۱۰ صبح در محل کلنیک واقع در لاهیجان ، کوچه توکلی، روبروی میراث فرهنگی نموده است.

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان