منتشر شده در :  ۲۵ تیر ۱۳۹۶
ساعت:  ۱۹:۴۵:۳۱


هزینه تولید برنج در لاهیجان کاهش یافت

مدیر جهادکشاورزی لاهیجان گفت: با توسعه چشمگیر تولید مکانیزه برنج در این شهرستان شاهد کاهش هزینه تولید این محصول هستیم.

به گزارش «لاهیجان»‌، جلال ملاجعفری گفت: شهرستان لاهیجان ۲۳هزار و ۸۱۶هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و تاکنون خوشه‌زنی ساقه‌های طلایی برنج در ۹۰درصد از این شالیزارها انجام شده است.

وی پیش بینی کرد: دروی برنج در شهرستان لاهیجان از نیمه دوم مردادماه آغاز شود.

ملاجعفری با اشاره به اینکه اغلب برنج کشت شده در شهرستان لاهیجان از نوع رقم هاشمی است،‌ ادامه داد:ب‌رنج شهرستان لاهیجان همانند محصول چای این شهرستان از کیفیتی بسیار عالی برخوردار است.

مدیر جهادکشاورزی لاهیجان ادامه داد: تولید مکانیزه برنج موجب کاهش هزینه‌های تولید برنج سفید می‌شود و امسال برای کشت مکانیزه برنج در لاهیجان شاهد رشد ۷۹درصدی بودیم.

وی افزود: برای برداشت برنج نیز هم اکنون ۳۷۵ دستگاه کمباین در لاهیجان وجود دارد.

ملاجعفری تصریح کرد:پیش بینی شده است، امسال در ۱۹هزار هکتار از شالیزارهای لاهیجان برداشت برنج به صورت مکانیزه انجام شود.

وی با بیان اینکه با توسعه تولید مکانیزه برنج سختی تولید این محصول کاهش می‌یابد، گفت: امسال برداشت مکانیزه برنج نسبت به سال گذشته ۲۵درصد رشد خواهد داشت.

مدیر جهادکشاورزی لاهیجان با بیان اینکه به خوشه‌هایی که پس از دروی برنج می‌روید راتون گفته می‌شود، خاطر‌نشان کرد: تولید برنج سفید از راتون برنجی ساده‌تر از محصول اول است و ما برنامه داریم در ۲۵۰۰ هکتار از شالیزارهای لاهیجان راتون پرورش یابد.

وی پیش‌بینی کرد که بالغ بر ۱۰۲هزار تن شلتوک در شهرستان لاهیجان شلتوک تولید شود.

مدیر جهادکشاورزی لاهیجان خاطرنشان‌ کرد: برای ارتقای درآمد کشاورزان و اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی توسعه پرورش اردک و بوقلمون را در روستاهای این شهرستان در دستور کار داریم.

وی افزود: کشاورازن لاهیجانی استقبال خوبی از پرورش ماکیان بومی دارند.

منبع:ایسنا
انتهای پیام/

کانال تلگرام لاهیجان