منتشر شده در :  ۱۰ مرداد ۱۳۹۶
ساعت:  ۱۳:۴۷:۲۹


معصومه میرصفا؛

مدیریت پسماند شهری: ‌گام اول در خانه

‌اراده جمعی خانواده های لاهیجانی در کاهش تولید پسماند خانگی نقش بسزایی در کاهش آلودگی ها و بهبود کیفیت و سلامت محیط طبیعی خواهد داشت.

به گزارش سرویس محیط زیست «لاهیجان»،“معصومه میرصفا” پژوهشگر دکتری طراحی شهری از دانشگاه پلی تکنیک میلان، درباره مدیریت پسماند شهری نوشت:

در نیم قرن گذشته رشد چشم­گیر جمعیت انسانی، ترویج شهرنشینی و بالا رفتن سرسام آور میزان مصرف، دست به دست هم داده و موجب تولید حجم بی­ سابقه­ ای از پسماند در محیط­ های شهری و روستایی شده است. به گونه­ ای که هم­ اکنون مدیریت و دفع پسماند یکی از عمده­ ترین مشکلات مدیریت شهرها و روستاها است.

به گزارش “شهرداری لاهیجان” روستای تموشل پس از گذشت حدود ۳۰ سال تنها سه ماه دیگر گنجایش پذیرش زباله لاهیجان را خواهد داشت. خبری که مدیریت شهری و سایر دستگاه­ های مسئول را بر آن داشته تا هر چه سریع­تر نسبت به انتخاب و تخصیص قطعه زمین دیگری به عنوان محل دفن زباله و پسماند اقدام نمایند. علیرغم تبعات محیط زیستی،‌ در شرایط فعلی که شهر لاهیجان مشابه اکثریت شهرهای کشور از فقدان سیستم مناسب مدیریت پسماند رنج می­برد دفن زباله به شیوه رایج اجتناب ناپذیر است.

مدیر کل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها در تیر ماه سال جاری گفت:‌ سرانه تولید پسماند در استان­ های ساحلی به طور میانگین حدود ۸۰۸ گرم به ازای هر نفر در شهرها و حدود ۵۷۷ گرم به ازای هر نفر در روز در روستاهاست. از این مقدار زباله تنها ۱۸ درصد بازیافت و مابقی دفن می شوند[۱]. با توجه به تراکم جمعیتی و سرانه تولید زباله در این مناطق، ‌استان های ساحلی و از جمله گیلان می بایست روزانه حجم انبوهی از زباله را مدیریت نمایند. نکته قابل توجه دیگر این است که تنها ۲ در صد از حجم پسماند تولیدی به صورت بهداشتی دفن می ­شوند و لذا دفع عادی میزان قابل توجهی از پسماند تولید شده خطرات جدی از جمله آلودگی منابع آبی و خاکی استان را به دنبال دارد.

علیرغم اینکه ایجاد سیستم مدیریت مناسب در حوزه پسماند و اجرایی نمودن قوانین مربوط به آن همواره راهکار اصلی رفع معضل زباله در کشور معرفی شده است،‌ نقش مشارکت و همکاری عموم شهروندان نیز بی تاثیر نیست. یکی از مهم ترین مواردی که می تواند در این زمینه مورد توجه قرار گیرد اجرای گام اول مدیریت پسماند شهری در خانه و ازطریق ‌کاهش تولید پسماند خانگی توسط خانواده های لاهیجانی است. همانگونه که از چندی قبل گروه مدیریت شهری لاهیجان بر مسئله تفکیک پسماند از مبدا ‌تاکید می نماید، ‌شهروندان می توانند با رویکرد کاهش تولید در مبدا اولین گام در مدیریت پسماند شهری را در خانه های خود اجرایی نمایند. با توجه به اینکه در شرایط فعلی زیرساخت مناسب برای بازیافت و دفع بهداشتی پسماند تولیدی شهر وجود ندارد، ‌اراده جمعی خانواده های لاهیجانی در کاهش تولید پسماند خانگی نقش بسزایی در کاهش الودگی ها و بهبود کیفیت و سلامت محیط طبیعی خواهد داشت.

روش های گوناگونی برای به حداقل رساندن حجم پسماند تولیدی در خانه وجود دارد که بسیاری از آنها به سادگی قابل اجرا هستند. برخی از این راهکارها عبارتند از:‌

 • صرفه ­جویی و خرید به اندازه نیاز و پرهیز از خرید کالاها و مواد غیرضروری.

 • خرید کالاهایی که دارای بسته­ بندی کمتر هستند و یا بسته­ بندی آن­ها قابل بازیافت یا استفاده­ی مجدد است.

 • خرید کالاهای مرغوب و با کیفیت­ تر که از دوام بیشتری برخوردارند.

 • مواد خوراکی نظیر انواع سبزی­جات، میوه­ جات و حبوبات را بدون بسته بندی بخریم.

 • کالاهای خوراکی و فاسدشدنی را به میزان نیاز و با توجه به زمان مصرف آن­ها تهیه کنیم تا از فاسد و دور­ریخته شدن آن­ها جلوگیری شود.

 • کالاهای بادوام و چندبار مصرف را جایگزین کالاهای یک­بار مصرف کنیم. از ظروف و سفره یک­بار مصرف به هیچ وجه استفاده نکنیم و در صورت اضطرار انواع گیاهی و قابل­ بازیافت آن را خریداری و مصرف نماییم.

 • از لیوان­ ها و بشقاب­ های قدیمی برای پیک نیک استفاده کنیم.

 • یک بطری آب قابل تعویض به جای بطری های پلاستیکی یکبار مصرف بخریم.

 • تا حد امکان به جای خرید آب در بطری­ های پلاستکی از دستگاه های تصفیه آب استفاده نماییم.

 • یک لیوان شخصی در کیف خود به همراه داشته باشیم و برای نوشیدن آب از لیوان­ های یک­بار مصرف استفاده نکنیم.

 • به جای دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب یک­بار مصرف از دستمال­ های پارچه­ ای استفاده کنیم که بارها قابل استفاده هستند.

 • یک کیسه پلاستیکی صدها سال طول می­کشد تا تجزیه شود. با همراه داشتن یک کیسه پارچه­ ای یا سبد حصیری بادوام هنگام خرید، از دریافت و مصرف تعداد زیادی کیسه پلاستیک یک­بار مصرف جلوگیری کنیم.

 • در آشپزخانه از دستمال­ های نخی طبیعی به جای دستمال کاغذی و از پارچه به جای حوله­ ی کاغذی استفاده کنیم.

 • حتی­ الامکان از کپی کردن روی کاغذ پرهیز کنیم و در صورت لزوم بر روی هر دو ظرف کاغذ کپی کنیم.

 • سیستم پیامک بانک خود را فعال کنیم و هنگام استفاده از خودپرداز حتی­ الامکان از گرفتن رسید کاغذی خودداری کنیم.

موارد مذکور تنها چند نمونه از راهکارهای متعددی است که می تواند در کاهش تولید پسماند خانگی موثر باشند. اگرچه به منظور دستیابی به سیستم بهینه مدیریت پسماند شهری می بایست علاوه بر کاهش تولید پسماند نسبت به استفاده مجدد و بازیافت پسماند خانگی نیز اقدام نمود. به عنوان نمونه ‌بسیاری از وسایل و کالاهایی که دیگر در خانه مورد استفاده­ قرار نمی گیرند و به عنوان پسماند دور انداخته می شوند، می توانند برای دیگران ارزشمند و قابل استفاده باشند. می­توان با اهدا این وسایل به انجمن­ های محلی یا خیریه­ ها، تبادل یا فروش کالاهای دست دوم خود امکان استفاده مجدد از این وسایل را فراهم نموده و در عین حال به اقتصاد خانواده و حفاظت از محیط ­زیست و منابع طبیعی کمک نمود. بازیافت پسماند تر خانگی از طریق تولید کمپوست یکی دیگر از شیوه های موثر در مدیریت بهینه پسماند خانگی است. اگر در خانه دارای حیاط و باغچه زندگی می­کنیم، می­توانیم پسماندهای تر خود را به کمپوست تبدیل کنیم. اگر در آپارتمان زندگی می­کنیم می­توانید از ورمی کمپوست برای تبدیل پسماند تر به کود آلی (کمپوست) استفاده کنیم.

اگرچه ایجاد سیستم مدیریت و دفع پسماند شهری از مهم ترین وظایف مدیریت شهری محسوب می شود،‌ اما اراده جمعی شهروندان و مشارکت عمومی آنان در جهت کاهش تولید پسماند خانگی نقش مهمی در بهبود شرایط فعلی،‌ کاهش آلودگی­ های محیط زیستی و در نتیجه توسعه پایدار شهر لاهیجان خواهد داشت.

[۱] http://tehraneconomy.ir/?page_id=68997&printid=86092

پایان پیام/

کانال تلگرام لاهیجان